Reklama

Białystok bez psich odchodów

 ”Czysty Białystok” to kampania zorganizowana by zmieniać złe nawyki niektórych mieszkańców naszego miasta. Główne problemy poruszane w ramach kampanii to niesprzątanie po psach oraz dokarmianie gołębi. W obu przypadkach tylko od naszej dobrej woli zależy czy uchronimy Białystok przed niepotrzebnymi i szkodliwymi nieczystościami.

 Od 18 września do 1 października, Białystok jest miejscem dyskusji na tematy, które mają duży wpływ na komfort życia w mieście. W najbardziej ruchliwych miejscach rozdawane są ulotki edukacyjne, na osiedlach pojawiły się plakaty informujące o akcji, a w autobusach jest wyświetlany film promocyjny. Dzięki dodatkowemu zaangażowaniu mediów, uświadamianie mieszkańców ma przynieść trwały efekt w postaci bardziej odpowiedzialnego zachowania właścicieli czworonogów.

 W czasie dwóch weekendów kampanii hostessy rozdają nie tylko ulotki ze wskazówkami dla Białostoczan, ale także darmowe zestawy do sprzątania psich kup. Dzięki inicjatywie, każdy powinien już wiedzieć, że psie odchody można wrzucać do dowolnego kosza na śmieci, a worki na zwierzęce nieczystości są dostępne w każdym sklepie zoologicznym.

  Sprzątanie po psie to nic wstydliwego, a jeśli ktoś odczuwa do tego niechęć, pozostaje mu przypomnieć widok białostockich trawników i chodników po zimie, gdy topniejący śnieg odkrywa odkładane tygodniami odchody.

 Dlaczego powinniśmy sprzątać?

 ”Każdy człowiek, który jest posiadaczem psa, jest kimś wyjątkowym. Potrafi on cieszyć się z towarzystwa zwierzęcia, potrafi poświęcać mu swój czas, dzielić się z nim swoim mieszkaniem i jedzeniem, otaczać go opieką i miłością i nierzadko traktować jak bardzo bliską istotę. To świadczy, że ludzie posiadający czworonoga, są wrażliwi, a ich postawa nie jest egoistyczna. Dlatego apeluję do wszystkich właścicieli czworonogów, żeby nie byli obojętni na to co się znajduje w ich otoczeniu, żeby myśleli o estetyce i czystości miejsc po których spacerują ze swoimi psami i żeby szanowali prawo innych mieszkańców do życia i odpoczynku w porządku i czystości” – mówi Andrzej Karolski, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Białymstoku.

 Psia kupa nie tylko negatywnie wpływa na miejską estetykę, ale także ogranicza swobodę spacerowiczów, którzy zamiast cieszyć się zielenią muszą być czujni by nie wdepnąć lub usiąść w odchody.

 Zwierzęce nieczystości są źródłem infekcji pasożytniczych tj. tasiemiec czy glista psia oraz wielu bakterii szkodliwych dla ludzi. Wyjątkowo podatne na zarażenia są dzieci, które często przebywają w pobliżu piaskownic, boisk, trawników.

 Liczbę psów w Białymstoku szacuje się na około 30 000 – w sytuacji, gdy większość ich właścicieli nie przejmuje się zbieraniem odchodów, występuje również problem sanitarno-porządkowy. Z powodu psich kup wydatki na utrzymanie czystości w Białymstoku są większe, a kosztów tych można uniknąć.

 Podczas dwutygodniowej kampanii, strażnicy miejscy upominają niesprzątających spacerowiczów fałszywymi mandatami, które mają stanowić ostrzeżenie na przyszłość. Wraz z końcem kampanii ”Czysty Białystok”, wyrozumiałość straży miejskiej będzie mniejsza i lekceważenie obowiązku sprzątania po swoim psie może się skończyć prawdziwym mandatem karnym o wysokości nawet 500 zł.

 Chcę sprzątać – od czego zacząć?


 Pierwszym krokiem powinno być zaopatrzenie się w woreczki przeznaczone do sprzątania psiej kupy. Znajdują się one w każdym sklepie zoologicznym, choć pracownicy tych miejsc zgodnie przyznają, że nabywców takich zestawów jest ledwie kilku w ciągu roku.

 Naturalnie psia kupa może zostać podniesiona chusteczką albo liściem, jeśli tylko się w nich zmieści. Co ciekawe, to jak łatwo zbiera się kupę w dużym stopniu zależy od diety zwierzęcia. Nieczystości mamy prawo umieścić w najbliższym koszu na śmieci, dlatego nie ma usprawiedliwienia ten kto rzekomo rozglądał się za pojemnikiem tylko na psie odchody.

 Sprzątając po swoim psie dajemy przykład innym, a to niezbędny krok by ograniczyć zanieczyszczanie przestrzeni miast psimi odchodami. Dodatkowo, dzięki godnej pochwały postawie zaoszczędzamy sobie nie tylko wstydu, ale także mandatów, które straż miejska będzie skrupulatnie rozdawać po zakończeniu akcji.

 Konkursy dla mieszkańców i białostockich firm


 Organizatorzy kampanii ”Czysty Białystok” zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania są między innymi, iPody i koszulki. Akcję wspierają sklepy zoologiczne Kakadu oraz Aquael – dzięki ich zaangażowaniu, uczestnicy konkursów mogą liczyć na wygranie wielu interesujących gadżetów i akcesoriów dla piesków. Nagrody w postaci karmy dla psów i grabek do sprzątania po pupilu ufundował również sklep www.e-pazur.com. By wziąć udział w zabawie wystarczy odwiedzić www.czystybialystok.pl i nadesłać swoje zdjęcie z pieskiem oraz widocznym zestawem do sprzątania. W trakcie weekendów akcji, takie zestawy będą rozdawane za darmo na terenie Ogrodu Branickich, Parku Planty, na Rynku Kościuszki oraz ul. Lipowej. Drugi konkurs polega na przygotowaniu pracy w dowolnej formie, której tematem są miejskie ptaki.

 Dla firm oraz spółdzielni mieszkaniowych nagrodę ufundowała firma BirdSystem, specjalizująca się m. in. w produkcji urządzeń do odstraszania gołębi. Zwycięzca konkursu otrzyma profesjonalny BirdSystem o wartości 4 000 zł i będzie go mógł zamontować na zarządzanym przez siebie budynku, który zostanie w ten sposób ochroniony przed ptasimi zanieczyszczeniami.

 W ramach kampanii przygotowano film promocyjny wyświetlany w Internecie oraz komunikacji miejskiej, 3 konkursy, ulotki edukacyjne i plakaty. Ponadto, hostessy będą rozdawały spacerowiczom darmowe zestawy do sprzątania psiej kupy, zachęcając do regularnego korzystania z nich. W drugim tygodniu akcji, skupimy się na dokarmianiu gołębi. Kampania potrwa od 18 września do 1 października.

 Zainteresowanych akcją oraz nagrodami zapraszamy do zaglądania na stronę www.facebook.com/CzystyBialystok i www.czystybialystok.pl.
 Patronem medialnym akcji ”Czysty Białystok” jest Miejski Portal Informacyjny Bstok.pl

Reklama

Reklama