Reklama

Zwyczaj „bożych obiadów” wraca na Kurpie

To wspólny posiłek poprzedzony modlitwą i religijnymi pieśniami. Tzw. boże obiady odbywały się w wielu kurpiowskich miejscowościach w czasie Wielkiego Postu. W Muzeum - Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie w piątek, 17 marca uczestnikiem takiego tradycyjnego spotkania był m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.


– Boże obiady…  Pamiętam to jeszcze z czasów dzieciństwa, kiedy babcia z dziadkiem uczestniczyli w takich wydarzeniach i zabierali mnie ze sobą. Poczułem dreszcz wzruszenia, gdy rozległy się słowa tych pieśni, które mam jeszcze w pamięci. Kurpie w Wielkim Poście prosili Boga o zdrowie i dobrobyt, dołączając także wątki patriotyczne. To wielowiekowy zwyczaj i podstawy kurpiowskiej wspólnoty wolnych ludzi, którzy nie znali poddaństwa, a głowy pochylali tylko przed Bogiem i królem Polski. Dziękuję, że to przywracacie – mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Zwyczaj „bożych obiadów” nie zaniknął współcześnie całkowicie, ale Juliusz Jakimowicz, dyrektor Skansenu Kurpiowskiego, który od kilku miesięcy jest instytucją Województwa Podlaskiego, postanowił tę tradycję przypomnieć młodszemu pokoleniu.

– Chcemy, by skansen był strażnikiem kurpiowskiej tożsamości, historii i religijności – podkreślił dyrektor Juliusz Jakimowicz.

Tradycyjnie „boże obiady” poprzedzała msza w intencji zmarłych. Tym razem proboszcz nowogrodzkiej parafii ks. Remigiusz Krajewski wspomniał w modlitwach o Adamie Chętniku, twórcy Skansenu Kurpiowskiego i Bolesławie Olbrysiu, znakomitym kurpiowskim lutniku W nabożeństwie brali udział wnukowie Adama Chętnika i Bolesława Olbrysia – Jacek Chętnik i Marek Olbryś.     

– Dzisiaj bierzemy udział w wydarzeniu, które oznacza początek nowego życia naszego skansenu. Na razie to wydarzenie nieco ograniczone z racji lokalowych, ale znając operatywność pana dyrektora, za rok będzie już dla każdego dostępne. Życzymy, aby początek tego powrotu do tradycji był owocny, aby skansen dawał radość, satysfakcję, miejsca pracy, bo przecież jak skansen będzie się rozwijał, to Nowogród będzie się rozwijał – mówił ks. Remigiusz.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama