Reklama

Znamy laureatów nagrody artystycznej

Adam Woronowicz, Fundacja Teatr Papahema, Andrzej Kalinowski i Wiesław Wróbel to laureaci 26. Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku za 2018 rok. Wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku – za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury – przyznawana jest twórcom i animatorom, których działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz do promocji miasta w kraju i za granicą. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: artystycznej, organizatorskiej i ochrony dziedzictwa.

Do nagrody artystycznej za 2018 rok zgłoszono 19 kandydatów. W kategorii artystycznej byli to: Paweł Matyszewski (plastyka), Helena Szuhalska (taniec), Anna Olszewska (muzyka), Grupa Coincidentia (teatr), Adam Woronowicz (film/teatr), Fundacja Teatr PAPAHEMA – Mateusz Trzmiel, Helena Radzikowska, Paulina Moś, Paweł Rutkowski (teatr), Małgorzata Sienkiewicz (teatr). W kategorii organizatorskiej: Bożena Elżbieta Grzybek, Galeria R5, Grażyna Dworakowska, Towarzystwo Muzyczne „Słopiewnie”, Małgorzata Kowalczuk i Magdalena Wieremiejuk, Adam Radziszewski, Ilona Karpiuk-Dąbrowska, Andrzej Kalinowski. Z kolei w ostatniej (ochrony dziedzictwa): Andrzej Fiedoruk, Elżbieta Teresa Iwaszko, Robert Jerzy Sadowski oraz Wiesław Wróbel.

Uwzględniając opinię kapituły Prezydent Miasta Białegostoku przyznał nagrodę artystyczną za 2018 rok:

 • Adamowi Woronowiczowi – za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie filmu i teatru – 17 tys. zł,
 • Fundacji Teatr PAPAHEMA – za dotychczasowe dokonania artystyczne w dziedzinie teatru ze szczególnym uwzględnieniem spektaklu „Proces. Rekonstrukcja” – 17 tys. zł,
 • Andrzejowi Kalinowskiemu – za organizację Festiwalu Literackiego „Na pograniczu kultur” – 17 tys. zł,
 • Wiesławowi Wróblowi – za całokształt dotychczasowej działalności na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulturowego – 17 tys. zł.  

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że w ten sposób mogę uhonorować ich nieocenioną pracę na rzecz rozwoju kultury i Białegostoku.

W składzie kapituły powołanej przez prezydenta Białegostoku w połowie kwietnia 2019 r. znaleźli się:

 • Małgorzata Borowska (laureatka, stowarzyszenie),
 • Marek Kietliński (instytucja, stowarzyszenie),
 • Edyta Mozyrska (przedstawiciel prezydenta),
 • Piotr Półtorak (instytucja),
 • Rafał Rudnicki (przedstawiciel prezydenta) – przewodniczący,
 • Iwona Szcześniak (instytucja),
 • Wojciech Śleszyński (instytucja).

Wręczenie nagrody zaplanowano na 23 czerwca 2019 r., podczas koncertu w trakcie Dni Miasta Białegostoku.

Kamila Bogacewicz

Źródło: Urząd Miejski Białystok