Złożona reguła gramatyczna, którą musisz opanować na poziomach B1-B2 - Miejski Portal Informacyjny Bstok.pl Białystok

Złożona reguła gramatyczna, którą musisz opanować na poziomach B1-B2

Opanowanie języka obcego na poziomach B1 i B2 wymaga od osoby uczącej się cierpliwości i zwiększonej ilości czasu. W zależności od poziomu jakim władamy w danym języku, reguły mogą robić się coraz trudniejsze i wymagające, szczególnie te należące do działów gramatycznych. 

Aby takie reguły dobrze zrozumieć należy wcześniej rozwiązać wiele ćwiczeń, pomogą nam one później zastosować dane zagadnienie w mowie oraz piśmie.

Jednym z trudniejszych zagadnień gramatycznych w języku angielskim okazuje się  participle clauses, co może wydawać się zaskakujące. Jest to specjalny rodzaj zdań, pozwalający osobie wypowiadającej się na bardziej zwięzłe przekazywanie informacji. 

Co więcej ta forma gramatyczna łączy zdania i zastępuje bardziej złożone struktury językowe. Participle clauses najczęściej używane są w języku formalnym, szczególnie w piśmie. 

Jak tworzyć Participle Clauses, czyli zdania imiesłowowe

Istnieją trzy główne typy participle clauses.

Present Participle Clauses (z formą -ing)

Present Participle (czasownik z -ing) opisuje czynność, która ma miejsce w tym samym czasie co główna akcja występująca w zdaniu.

  • Walking down the street, I saw an old friend. (Kiedy szedłem ulicą, zobaczyłem starego przyjaciela.)
  • She looked out of the window, watching the rain fall. (Spojrzała przez okno, obserwując padający deszcz.)

Present participle clauses używa się by opisać dwie czynności, które dzieją się jednocześnie lub gdy jedna czynność jest konsekwencją lub przyczyną drugiej.

Past Participle Clauses (z trzecią formą czasownika)

Past participle clauses używa się do skracania zdań pasywnych. Wtedy gdy coś zostało zrobione lub wydarzyło się przed główną akcją. Past participle (trzecia forma czasownika) opisuje czynność, która została zakończona, zazwyczaj w czasie przeszłym.

  • Shocked by the news, she started crying. (Zszokowana wiadomościami, zaczęła płakać.)
  • Built in 1990, the building is still in perfect condition. (Zbudowany w 1990 roku, budynek jest wciąż w doskonałym stanie.)

Past participle clauses najlepiej jest zastosować, wtedy gdy chcemy wyrazić zakończoną akcję pasywną lub podczas opisywania czegoś, co zostało zrobione. Tej formy można użyć także, aby pokazać, że coś jest wynikiem wcześniejszej czynności.

Perfect Participle Clauses (z having + Past Participle)

Perfect participle clauses używa się, gdy czynność została zakończona przed inną czynnością w przeszłości. Having + past participle pokazuje, że jedna akcja miała miejsce wcześniej niż inna.

  • Having finished his homework, he went out to play. (Skończywszy pracę domową, poszedł się bawić.)
  • Having been warned about the weather, they decided to stay home. (Zostawszy ostrzeżonymi o pogodzie, postanowili zostać w domu.)

Perfect participle clauses używa się, aby powiedzieć, że jedna akcja zakończyła się przed drugą, co pozwala uniknąć skomplikowanych zdań z czasem przeszłym.

Formy gramatyczne, jakimi są participle clauses pozwalają skracać zdania i dają bardziej formalny wydźwięk, za ich pomocą można stworzyć elegancką i zwięzłą wypowiedź. Ich opanowanie pozwala zredukować powtarzające się zdania podrzędne i lepiej zorganizować informacje zawarte w tekście przez co staje się on przejrzysty i prostszy do odczytania. 

Reklama

Jak opanować złożoną regułę gramatyczną Krok po Kroku: 

Zrozumienie teorii

Zanim zaczniesz praktykować, upewnij się, że dobrze rozumiesz zasady gramatyczne, dlatego najpierw przeczytaj dokładnie materiały lub podręcznik, które wyjaśniają dane zagadnienie. Następnie poszukaj przykładów, które jasno ilustrują zmiany, jakie zachodzą w zdaniach. Skorzystaj z książek, filmów i zasobów internetowych w języku angielskim. 

Rozbij zasadę gramatyczną na mniejsze części

Złożone zagadnienia gramatyczne często obejmują kilka mniejszych reguł, spróbuj więc rozłożyć je na części i uczyć się krok po kroku aby uniknąć przytłoczenia. 

Ćwicz regularnie i w małych dawkach

Poświęć 15-30 minut dziennie na ćwiczenia gramatyczne, ponieważ regularność jest kluczowa do opanowania nowych struktur w danym języku. Nie zapomnij aby korzystać z ćwiczeń w podręcznikach lub stron z zadaniami online. Wykonuj zarówno ćwiczenia pisemne, ale też próbuj mówić. 

Używaj technik wizualnych

Dla wielu osób nauka gramatyki staje się łatwiejsza, gdy zastosują techniki wizualne, np. tabele gramatyczne. Możesz je sporządzić z czasami gramatycznymi lub zasadami, które chcesz opanować. Fiszki to także efektowny sposób na naukę, zapisuj na nich reguły, przykłady oraz wyjątki.

Dowiedz się czy przerobione przez ciebie przykłady są poprawne 

Jeśli to możliwe, poproś nauczyciela, znajomego lub korepetytora, aby sprawdził Twoje ćwiczenia. Informacja zwrotna od osoby, która rozumie temat pomoże Ci zidentyfikować błędy i zrozumieć, co jeszcze wymaga poprawy. Jeśli uczysz się samodzielnie, możesz skorzystać z narzędzi online do sprawdzania gramatyki.

Słuchaj i czytaj z uwagą

Słuchanie i czytanie pomoże Ci zobaczyć, jak dana struktura gramatyczna jest używana w kontekście. W wolnej chwili słuchaj podcastów, oglądaj filmy lub seriale. Czytaj książki, bloga lub artykułu w języku, którego się uczysz. Zwracaj uwagę na nowo poznane formy gramatyczne. 

Zastosuj naukę w praktyce

Staraj się używać nowych zagadnień w rozmowach lub pisemnych wypowiedziach, ponieważ najlepiej uczyć się poprzez aktywne korzystanie z języka. Prowadź rozmowy z obcokrajowcami, przyjaciółmi lub nawet z członkami rodziny używając nowo poznanej wiedzy. Jeśli nie masz takiej możliwości możesz zacząć pisać dziennik, eseje lub komentarze, gdzie będziesz mógł ćwiczyć w wolnym czasie. 

Powtarzaj i utrwalaj

Aby długotrwale zapamiętywać zasady, nie zapominaj o regularnych powtórkach, po prostu po jakimś czasie wracaj do wcześniej przerobionych tematów, aby je utrwalić.

Reklama