Reklama

Złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Piotra Tomaszuka

Reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta, założyciel i dyrektor Teatru Wierszalin w Supraślu otrzymał w poniedziałek, 27 marca, najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury – złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wyróżnienia 20 najwybitniejszym polskim twórcom wręczał prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, która odbyła się Teatrze Stanisławowskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie.


– Życzę, by polski teatr był prawdziwie otwarty na widza, by był czuły wobec każdego, nikogo nie wykluczał, lecz łączył nas wszystkich – aby potrafił porozumieć się z wieloma grupami odbiorców” – powiedział podczas uroczystości wicepremier prof. Piotr Gliński.

Wśród 20 wyróżnionych, tylko sześciu otrzymało najwyższe, bo złote medale. Jednym z nich jest właśnie Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin, jednostki podległej samorządowi województwa.

Jak czytamy w uzasadnieniu na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „W swoim reżyserskim dorobku ma przeszło 90 spektakli teatralnych oraz przedstawień teatru telewizji. Reżyserowane przez niego spektakle Teatru Wierszalin zdobyły wiele prestiżowych nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej czy Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”.

źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oprac.: Barbara Likowska-Matys

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama