Reklama

Złota Setka Przedsiębiorstw. Mlekovita zwyciężyła po raz kolejny!

Podczas gali wyróżniono wiodące firmy z regionu, które odnoszą sukcesy na rynku lokalnym i krajowym oraz z powodzeniem konkurują na różnych kontynentach.

– To jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczych w naszym regionie. W pewnym sensie to barometr podlaskiej gospodarki, ponieważ co roku możemy porównywać wyniki finansowe przedsiębiorstw uchodzących za liderów w tej części Polski. Mamy wspaniałe firmy, o czym utwierdzają mnie regularne wizyty w lokalnych fabrykach. Goście zagraniczni, z którymi odwiedzam zakłady produkcyjne, są najczęściej pod ogromnym wrażeniem tego, co mogą zobaczyć. Dziękuję i życzę powodzenia wszystkim nominowanym – mówił Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej UMWP, który reprezentował podczas gali marszałka Artura Kosickiego.

BIA_151221_WW_IMG_6079.jpg

Wyznaczniki sukcesu

Podstawowym kryterium rankingu stanowił przychód. Jego wysokość oceniano w trzech kategoriach: firm dużych, małych i średnich.

Przychód brutto zwycięzcy wśród dużych firm oraz całej Złotej Setki 2020, czyli Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, wyniósł 5 mld 622 mln zł.

BIA_151221_WW_IMG_6349.jpg

Na drugim miejscu, z przychodem 4 mld 531 mln zł, znalazła się Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z Grajewa. Trzecie miejsce w tej kategorii przypadło firmie Unibep SA z Bielska Podlaskiego. Spółka z branży budowlanej uzyskała dochód 1 mld 682 mln zł.

Łomżyńska Grupa Agrocentrum nie miała sobie równych wśród przedsiębiorstw z kategorii średnich. Jej przychód wyniósł 430 mln zł. Z kolei najwyższe miejsce na podium wśród firm małych zajęła spółka Supros z Bakałarzewa (478,8 mln zł).

Nagroda indywidualna dla prezesa Mlekopolu

Nagrodzono również przedsiębiorstwa w kategoriach: Firma Roku (tytuł zdobył Meliorex z Raczek), Debiut Roku 2020 (spółka Brand Distribution Gruoup) oraz Awans Roku 2020 (Gasoil Białystok).

Kapituła Złotej Setki przyznała w tym roku dwie dodatkowe nagrody. Liderem Odpowiedzialnego Rozwoju został bielski Unibep SA, a tytuł Innowacyjnej Firmy Roku otrzymały dwa przedsiębiorstwa: Malow z Suwałk i Pronar z Narwi.

Przyznano również nagrodę indywidualną, którą otrzymał Edmund Borawski. Prezes SM Mlekpol w maju przyszłego roku będzie obchodził 40-lecie pracy i kierowania grajewską spółką.

Podlaskie przedsiębiorstwa a skutki pandemii

Przed wręczeniem nagród odbyła się debata dotyczącą podlaskiej gospodarki w czasie pandemii. Wziął w niej udział Mariusz Dąbrowski, który zauważył, że „epidemia uderzyła w czasie, kiedy kończyła się jedna perspektywa finansowa Unii Europejskiej, a nie zaczęła się jeszcze kolejna, co nie sprzyjało sytuacji gospodarczej regionu”.

BIA_151221_WW_IMG_6066.jpg

– Zarząd województwa wygospodarował 220 mln zł w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego na walkę z pandemią. Wsparcie objęło 11 tys. przedsiębiorstw i pomogło uratować 19 tys. miejsc pracy w regionie. Jednak musimy w dalszym ciągu myśleć o przyszłości. W ramach promocji gospodarczej, na którą składa się m.in. wspieranie eksporterów czy budowanie pozytywnego wizerunku regionu, planujemy w pierwszym półroczu 2022 roku organizację wyjazdów z przedsiębiorcami na seminaria biznesowe do Brukseli, Paryża i Londynu – zapowiedział dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej.

Poinformował także, że w maju przyszłego roku ma się odbyć Podlaskie Forum Ekonomiczne w Białymstoku, na które zaproszeni zostaną goście z zagranicy, głównie reprezentujący biznes azjatycki.

Galę zwieńczył koncert Katarzyny Groniec.

Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Wojciech Wojtkielewicz, Polska Press

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama