Reklama

„Złota rączka” pomoże seniorom w Białymstoku

Najstarsi mieszkańcy Białegostoku, podobnie jak w ubiegłym roku, będą mogli korzystać z bezpłatnej pomocy fachowców przy drobnych naprawach domowych. Miasto chce w ten sposób pomóc osobom samotnym, schorowanym, niepełnosprawnym i szuka organizacji pozarządowej, która wesprze Urząd Miejski w realizacji tego zadania.

Naprawa zepsutej klamki, zamka, przymocowanie karniszy czy lustra – to zadania, które mogą być kłopotliwe dla osób starszych. Trzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia i umiejętności, ale też siłę do takich prac. Często pozostaje tylko zatrudnienie „złotej rączki”, ale nie każdego na to stać. Osoby po 65 roku życia, chore, niepełnosprawne, samotne, dysponujące niskimi dochodami, mogą z tym mieć naprawdę duży problem.

Miasto Białystok właśnie takim mieszkańcom chce pomóc, dlatego ogłosiło konkurs pn. „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w 2019 roku”. Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność w zakresie pomocy społecznej. Organizacja, która wygra konkurs, będzie mogła zlecać fachowcom usługi lub ich wykonanie powierzyć wolontariuszom, będzie przyjmowała zgłoszenia od seniorów, a także zajmie się ich weryfikacją. Chodzi o to, by z pomocy korzystały rzeczywiście osoby, do których jest ona adresowana. Miasto na realizację tego zadania od 1 marca do 31 sierpnia 2019 roku zarezerwowało w budżecie 50 tys. zł. Seniorzy będą z tej pomocy korzystać bezpłatnie.

– Usterki sprzętów domowych czy instalacji nie tylko utrudniają życie, ale mogą być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia, dlatego z pomocą fachowców chcemy zadbać o bezpieczeństwo starszych mieszkańców Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.  

W drugiej połowie 2018 r. z takiej pomocy „złotej rączki” seniorzy skorzystali ponad 80 razy. Zlecenia dotyczyły regulacji okien i drzwi balkonowych, wymiany klamek w drzwiach, czyszczenia syfonu i wyregulowania baterii w łazience, naprawy rolet, przyklejenia listwy przypodłogowej, zamontowania regału, wieszaków w łazience, naprawy systemu umywalkowego itp.

Więcej szczegółów dotyczących ogłoszonego konkursu można znaleźć na www.bip.bialystok.pl.

Źródło Urząd Miejski Białystok