Zjazd Historyków Polskich
W dniach 17-20 września 2024 r. w Białymstoku odbędzie się XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich, zwołany w 85. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Miasto Białystok pomogło w organizacji tego przedsięwzięcia jako jego Partner Strategiczny.
Głównym organizatorem zjazdu jest Polskie Towarzystwo Historyczne. Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku. Miasto Białystok jest Partnerem Strategicznym tego wydarzenia.
Kolejny Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się w stulecie przekształcenia Towarzystwa Historycznego z siedzibą we Lwowie w Polskie Towarzystwo Historyczne. Jednocześnie będzie to 85. rocznica napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.
– Cieszę się, że XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się w Białymstoku. Z ogromną przyjemnością będziemy gościć historyków z kraju i zagranicy – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Marek Masalski. – Takie wydarzenia są ważne i potrzebne, ponieważ upowszechniają wiedzę historyczną, również tę o przeszłości Białegostoku.
Zgodnie z tradycją rozpoczętą w 1925 roku zjazd będzie obradował pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Człowiek twórcą historii”. Podkreśla ono rolę człowieka w budowaniu dziejów aż po współczesność. Tematyka, która zostanie poruszona podczas dwudziestu siedmiu szczegółowych sympozjów problemowych, obejmuje zagadnienia od średniowiecza po czasy teraźniejsze.
Celem wydarzenia jest przedstawienie nowych problemów badawczych podejmowanych w ostatnich latach w krajowych ośrodkach naukowych. Te dylematy naukowe pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy najważniejszych przeobrażeń społeczno-gospodarczych, kulturalnych i politycznych dotyczących dziejów Polski i Polaków oraz narodów sąsiednich. Organizatorzy chcą również, aby obrady zjazdu uzmysłowiły wszystkim nierozerwalny związek historii ze współczesnością. Na obradach nie zabraknie dyskusji na temat kształtowania świadomości i tożsamości młodych Polaków opartej na rzetelnych badaniach oraz innych ważnych elementach edukacji szkolnej.
Uczestnicy zjazdu będą również mogli obejrzeć wystawę „Powstali 1863-64” Muzeum Historii Polski, prezentowaną z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego na Rynku Kościuszki. Ekspozycja w polskiej, angielskiej i litewskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863-1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci. Wystawa jest czynna od 11 września i będzie można ją obejrzeć do 21 września w godzinach 10.00 – 18.00. Wstęp na wystawę jest wolny. Bezpłatne materiały edukacyjne oraz szczegóły dostępne są na stronie www.powstanie1863-64.pl
Marta Matejczuk
Źródło: Miasto Białystok