ZE ŚLĄSKIEM WROCŁAW PO RAZ 46. [HISTORIA]

W niedzielę (23.10) Jagiellonia Białystok zagra na wyjeździe w ramach 14. kolejki PKO BP Ekstraklasy ze Śląskiem Wrocław. Tym samym dojdzie już do 46. oficjalnej konfrontacji pomiędzy tymi drużynami. Bilans dotychczasowych gier jest wyrównany. Białostoczanie wygrywali 15 razy, przy 17 porażkach i 13 remisach.

Do premierowego meczu obu drużyn doszło jesienią 1987 roku we Wrocławiu i zakończył się on zwycięstwem gospodarzy 2:1. Jako pierwsi prowadzenie objęli Jagiellończycy, którzy już w 6. minucie za sprawą niezawodnego Jacka Bayera zdobyli bramkę. Niestety, dwa trafienia Zbigniewa Mandziejewicza w ciągu 10 minut pozbawiły białostoczan punktów na Stadionie Olimpijskim. Warto dodać, że spotkanie oglądało 25 tysięcy widzów. Rewanżowy mecz w Białymstoku na wiosnę obejrzało jeszcze więcej, bo 28 tysięcy, a Jagiellonia wygrała 1:0, oczywiście po bramce Jacka Bayera. W sezonie tym barw zespołu wrocławskiego bronili m.in. tacy zawodnicy jak: Ryszard Tarasiewicz, Waldemar Prusik, Dariusz Marciniak, Janusz Góra, zaś trenerem był Henryk Apostel.

W kolejnym sezonie w Białymstoku Jagiellonia ponownie wygrała 1:0 po bramce Jacka Bayera, zaś we Wrocławiu zanotowano remis 2:2. W sezonie 1989/90 atut własnego boiska wykorzystali jedynie wrocławianie, którzy po remisie 1:1 w Białymstoku przed własną publicznością rozgromili „szykującą się” do spadku Jagiellonię aż 3:0.

Po powrocie naszego zespołu w szeregi ekstraklasy, w sezonie 1992/93 oba zespoły miały ponownie okazję do konfrontacji. Jesienią we Wrocławiu gospodarze wykorzystali atut własnego boiska i zwyciężyli 2:1, a decydująca o losach bramka padła w ostatniej minucie spotkania. W rewanżu na wiosnę, pomimo że wrocławianie zdobyli trzy bramki, padł wynik remisowy 2:2, gdyż jedna z nich była samobójczą. W obu tych spotkaniach wystąpił 18-letni wówczas Jacek Chańko.

Na kolejną potyczkę kibice obu drużyn musieli czekać ponad 13 lat, gdy oba zespoły zmierzyły się na zapleczu ekstraklasy. W sezonie 2005/06 na stadionie przy Słonecznej Jagiellonia pokonała Śląsk 2:0, po golach Wojciecha Kobeszki oraz Jacka Chańki. W rewanżu we Wrocławiu lepszy okazał się Śląsk, wygrywając 4:2. Jesienią sezonu 2006/07 pewne zwycięstwo przed własną publicznością odnieśli żółto-czerwoni, wygrywając 3:0 po bramkach Janusza Wolańskiego, Tomasza Rudolfa (samobójcza) i Remigiusza Sobocińskiego. W rewanżu zanotowano bezbramkowy remis.

W pierwszym meczu sezonu 2008/09, rozegranym jesienią w Białymstoku, padł remis 2:2. Pojedynek miał bardzo emocjonujący przebieg i wywołał sporo kontrowersji, za sprawą wyrównującej bramki dla gości, która padła w sytuacji, gdy na boisku, po uderzeniu w twarz, leżał nasz zawodnik – Igor Lewczuk. Jak się później okazało, Lewczuk złamał ząb. Dodatkowo po strzelonym golu drugi szkoleniowiec wrocławian Waldemar Tęsiorowski pokazał „Gest Kozakiewicza” w stronę białostockiej trybuny VIP. Bramki w tym meczu zdobyli Paweł Zawistowski i Tomas Pešír dla naszego zespołu oraz Sebastian Mila i Tomasz Szewczuk dla gości, w których składzie na boisku pojawili się dwaj eksjagiellończycy – Jacek Banaszyński i Remigiusz Sobociński.  W rewanżu lepszy okazał się Śląsk, a gole zdobyli Vuk Sotirović, który do Wrocławia trafił z Jagi, oraz Kamil Biliński, debiutujący w ekstraklasie.

W sezonie 2009/10 dwukrotnie triumfowała Jagiellonia. Jesienią w Białymstoku żółto-czerwoni wygrali 2:0, po bramkach Bruno i Marco Reicha. W wiosennym rewanżu podopieczni Michała Probierza przerwali serię 32 wyjazdowych spotkań bez zwycięstwa i wygrali 2:1, po golach dwóch byłych zawodników Śląska – Jarosława Laty i Remigiusza Jezierskiego.

Na inaugurację sezonu 2010/11 Jagiellonia bezbramkowo zremisowała na wyjeździe ze Śląskiem. W rewanżu na wiosnę w Białymstoku zespoły ponownie podzieliły się punktami. Prowadzenie w meczu po strzale Przemysława Kaźmierczaka objęli goście, do wyrównania doprowadził po wątpliwym rzucie karnym Tomasz Frankowski. Bohaterem meczu był jednak nasz bramkarz – Grzegorz Sandomierski. Remisując w Białymstoku wrocławianie przerwali passę kolejnych siedmiu wygranych spotkań Jagi na własnym stadionie.

W pierwszym meczu sezonu 2011/12 Śląsk po raz pierwszy w historii wygrał w Białymstoku (2:0), a przy okazji zakończył serię dziesięciu kolejnych spotkań Jagi bez porażki przed własną publicznością. Bramki dla wrocławian w tym meczu zdobyli Jarosław Fojut oraz Thiago Cionek, po strzale samobójczym. W rewanżu również lepsi okazali się piłkarze Śląska, wygrywając 3:1. Podopieczni Tomasza Hajto wszystkie bramki stracili po stałych fragmentach gry. Gole dla gospodarzy strzelali – Przemysław Kaźmierczak (dwa) oraz Rok Elsner, zaś dla Jagi z rzutu karnego Tomasz Kupisz.

Jesienne spotkanie sezonu 2012/13 rozegrane we Wrocławiu obfitowało w niesamowite wydarzenia. Śląsk po Cristiana Diaza, Przemysława Kaźmierczaka i Piotra Ćwielonga jeszcze w 70. minucie prowadził 3:0, a do tego Jaga grała w osłabieniu po czerwonej kartce Ugo Ukaha. Właśnie w 70. minucie siły się wyrównały (czerwona kartka Amira Spahicia), co pozwoliło Żółto-Czerwonym złapać wiatr w żagle i w ciągu siedmiu minut odrobić straty po golach Tomasza Kupisza, Dawida Plizgi i Ebiego Smolarka. Pomimo, że końcówkę Jagiellończycy grali już w dziewięciu (czerwona kartka Filipa Modelskiego), to jednak remis dowieźli do ostatniego gwizdka sędziego. Rewanż niestety nie miał już takich emocji. Jagiellończycy tylko do przerwy dotrzymywali kroku ówczesnym mistrzom Polski. Po zmianie stron worek z bramkami rozwiązał Waldemar Sobota, a kolejne bramki dołożyli Sebastian Mila i Piotr Ćwielong. Dla podopiecznych Tomasza Hajty była to piąta porażka z rzędu, co sprawiło, że po tym meczu znaleźli się grupie zespołów walczących o utrzymanie.

W rozgrywkach sezonu 2013/14 oba zespoły zmierzyły się ze sobą czterokrotnie. W lidze, w 2. kolejce spotkań na stadionie we Wrocławiu Jaga niepodziewanie po 52 minutach i bramkach Rafała Grzyba, Martina Barana oraz Bekima Balaja prowadziła już 3:0, jednak w końcówce obudził się Śląsk i odpowiedział bramkami Marco Paixão i Dudu Paraíby. Do remisu jednak nie zdołał doprowadzić, m.in dzięki doskonałej dyspozycji Jakuba Słowika. Trzy miesiące później oba zespoły trafiły na siebie w 1/8 finału Pucharu Polski. Przez 90 minut żadna ze stron nie mogła przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i gdy się wydawało, że będzie potrzebna dogrywka, w trzeciej minucie doliczonego czasu gry „złotą bramkę” dla Jagi strzałem głową zdobył 19-letni Paweł Drażba.

Miesiąc później w lidze ponowni górą byli białostoczanie. Co prawda wynik meczu otworzyli wrocławianie po strzale Sylwestra Patejuka, ale później na listę strzelców wpisywali się już tylko Żółto-Czerwoni, dwukrotnie Dani Quintana i raz Dawid Plizga. Po części zasadniczej sezonu oba zespoły znalazły się w grupie walczącej o utrzymanie, a to oznaczało kolejny pojedynek. W Białymstoku pewnie wygrał Śląsk 3:0. Goście po niespełna kwadransie prowadzili 2:0 po bramkach Dalibora Stevanovicia i Flávio Paixão, zaś po przerwie wynik meczu ustalił Dudu Paraíba.

Pierwsze spotkanie rozgrywek 2014/15 rozegrano w Białymstoku. Jagiellonia prowadziła od 23. minuty po bramce Mateusza Piątkowskiego i wydawało się, że kontroluje przebieg spotkania. Wydawało się do 62. minuty, kiedy to Jakub Słowik sfaulował w polu karnym Flávio Paixão, za co obejrzał czerwona kartkę, a oprócz tego Sebastian mila pokonał z jedenastu metrów wprowadzonego do bramki Bartłomieja Drągowskiego. W końcówce wrocławianie dobili osłabiona Jagę, po bramkach  Lukáša Droppy i Krzysztofa Ostrowskiego. W rewanżu, we Wrocławiu górą byli Żółto-Czerwoni, którzy wygrali po bramce Karola Mackiewicza. Znakomite zawody między słupkami naszej bramki zaliczył Krzysztof Baran, wielokrotnie ratując zespół przed utratą bramki. W rundzie mistrzowskiej z kolei padł remis 1:1, po tym jak tuż po przerwie gole strzelali Przemysław Frankowski oraz Robert Pich.

W sezonie 2015/16 obie drużyny spotkały się trzykrotnie, po raz pierwszy we wrześniu we Wrocławiu. Jagiellonia przez pierwsze 55 minut meczu była lepsza od rywali, ale nie przełożyła tego na gole. Te zaczęli strzelać wrocławianie. Na bramki Celebana, Hateley’a oraz samobójczą Tomasika, Jaga odpowiedziała tylko jednym golem Piotra Grzelczaka i ostatecznie przegrała 1:3. Żółto-Czerwoni potrafili się skutecznie zrewanżować wiosną, gdy pomimo straty gola autorstwa Tomasza Hołoty zdołali odwrócić wynik meczu i po trafieniach Rafała Grzyba oraz Karola Świderskiego zwyciężyć 2:1. W tych rozgrywkach doszło również do trzeciego starcia obu zespołów i we Wrocławiu powtórzył się wynik z rundy zasadniczej. Duet Mervo-Morioka rozpracował drużynę trenera Probierza, która przegrała na Dolnym Śląsku 1:3. Jedynego gola dla Jagi strzelił wówczas Konstantin Vassiljev.

W rozgrywkach 2016/17 Jagiellończycy odnieśli dwa wysokie zwycięstwa nad wrocławianami. Pierwsze spotkanie we Wrocławiu było popisem Żółto-Czerwonych. Dwa gole przed przerwą strzelił Przemysław Frankowski, a po zmianie stron po jednym trafieniu dołożyli Konstantin Vassiljev i Taras Romanczuk, dzięki czemu mecz zakończył się efektownym zwycięstwem Jagiellonii 4:0. Również cztery gole udało się strzelić Jadze w wiosennym rewanżu przy Słonecznej. Choć to Śląsk objął prowadzenie 1:0 po bramce Roberta Picha, to Jagiellonia odpowiedziała dwiema bramkami Przemka Frankowskiego oraz golami Konstantina Vassiljeva i Jacka Góralskiego, triumfując 4:1.

W pierwszym meczu sezonu 2017/18 pomiędzy Jagiellonią a Śląskiem, który został rozegrany w sierpniu 2017 roku przy Słonecznej, padł remis 1:1. Mimo że Żółto-Czerwoni przez większość spotkania przeważali, to na bramkę Tarasa Romanczuka goście potrafili odpowiedzieć trafieniem Michała Maka i spotkanie zakończyło się dość szczęśliwym dla Śląska podziałem punktów. W grudniowym rewanżu we Wrocławiu pełną pulę zgarnęli gospodarze, którzy wygrali 1:0 po golu Arkadiusza Piecha. Wynik tego spotkania mógł być zupełnie inny, ale rzutu karnego nie wykorzystał Arvydas Novikovas, którego uderzenie obronił dobrze nam znany Jakub Słowik.

W październiku 2018 roku Śląsk Wrocław po raz pierwszy od ponad czterech lat zdobył Słoneczną i uczynił to w niezwykle efektownym stylu, pokonując Żółto-Czerwonych aż 4:0. Hattricka w tym spotkaniu ustrzelił Marcin Robak, a jednego gola dołożył Arkadiusz Piech. W rewanżu we Wrocławiu WKS również odniósł dość łatwe zwycięstwo, wygrywając 2:0 po trafieniach jeszcze w pierwszej połowie Michała Chrapka i Marcina Robaka.

Serię trzech kolejnych porażek z wrocławianami Jagiellończycy przerwali 4 października ubiegłego roku w ramach 11. kolejki PKO Ekstraklasy. Mecz był wyrównany, ale do przerwy oba zespoły bały się jeszcze podjąć większe ryzyko. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Po zmianie stron do ataków ruszyli gospodarze. W 57. minucie składną akcję całego zespołu wykończył ładnym strzałem przy słupku Robert Pich. Jaga nie poddawała się i od tamtego momentu zaczęła prezentować się znacznie lepiej. W 69. minucie szybki atak Żółto-Czerwonych zakończył się wyrównującym golem. Patryk Klimala obsłużył dobrym podaniem Juana Camarę, a Hiszpan precyzyjnym strzałem z lewej nogi zapewnił punkt Jagiellończykom.

Kolejne ligowe spotkanie pomiędzy tymi zespołami zostało rozegrane 7 marca 2020 roku przy Słonecznej. Żółto-Czerwoni w ramach 26. kolejki PKO Ekstraklasy pokonali Śląsk 1:0, a decydującego gola w drugiej połowie rywalizacji strzelił Martin Pospisil, wykorzystując rzut karny. Jedenastkę wywalczył Przemysław Mystkowski, który został sfaulowany przez defensora gości po bardzo dobrym prostopadłym podaniu od Ariela Borysiuka. Była to druga wygrana z rzędu Jagiellończyków pod wodzą nowego trenera – Iwajło Petewa. Po tej kolejce Jagę i pozostałych ligowców czekała blisko trzymiesięczna pauza, spowodowana przez rozwijającą się pandemię koronawirusa.

Po przerwie spowodowanej pandemią oba zespoły spotkały się ponownie w ramach sezonu 2019/2020 i znów na stadionei przy Słonecznej. W grupie mistrzowskiej 15 lipca Jagiellonia pokonała Śląsk 2:1, a gole dla Żółto-Czerwonych strzelali Taras Romanczuk i Jakov Puljić. Jedyne trafienie dla wrocławian było dziełem Marka Tamasa. Mecz był szczególny z tego względu, że w wyjściowym składzie naszego zespołu zadebiutował Xavier Dziekoński. 16-letni golkiper był wówczas czwartym, najmłodszym w historii Jagiellończykiem, który debiutował w ekstraklasie. Jednocześnie „Xavi” jest piątym najmłodszym zawodnikiem, który w tamtym sezonie doczekał się debiutu na poziomie Ekstraklasy. W dniu, w którym Jaga rywalizowała ze Śląskiem – Dziekoński miał 16 lat i 283 dni.

W premierowym starciu tych zespołów w sezonie 2020/21 PKO BP Ekstraklasy, Jaga wybrała się na Dolny Śląsk 24 października i musiała uznać wyższość rywala. Zwycięskiego gola dla wrocławian strzelił w drugiej połowie meczu Mateusz Praszelik ustalając rezultat na 1:0 dla gospodarzy.

Kolejna odsłona rywalizacji ze Śląskiem miała miejsce 5 kwietnia 2021 roku w Białymstoku. Niestety, Jagiellonia uległa wrocławianom 0:1 w poniedziałek wielkanocny, a jedynego gola dla przyjezdnych strzelił Erik Exposito.

Jesienią w sezonie 2021/22 Jagiellończycy podzielili się punktami z wrocławianami. Żółto-Czerwoni zremisowali 2:2 na Dolnym Śląsku ratując punkt w doliczonym czasie gry za sprawą Jesusa Imaza. Wcześniej trafienie na swoje konto zapisał Tomas Prikryl. Dla Śląska bramki zdobyli Erik Exposito i Adrian Łyszczarz.

30 kwietnia 2022 roku Jaga zmierzyła się z wrocławskim zespołem przy Słonecznej. Starcie zakończyło się remisem 1:1, a gola dla białostoczan strzelił Marc Gual.

W niedzielę kolejne rozdanie, tym razem na Dolnym Śląsku. Liczymy na dobry mecz Żółto-Czerwonych. Trzymamy kciuki.