Reklama

Zbudujmy ptakom domki! Rodzinne warsztaty w PMKL

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej i działającym tu Ośrodku Edukacji Ekologicznej Sokolarnia – kolejne spotkanie rodzinne poświęcone naszym skrzydlatym przyjaciołom! Tym razem można będzie samodzielnie złożyć, z gotowych elementów, budkę lęgową dla ptaków. Po zajęciach każda rodzina zabierze budkę ze sobą. Warsztaty odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę (25 i 26 lutego) o godz. 11.00 i 12.00.


W zajęciach weźmie udział Kamil Borowski – sokolnik z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Opowie o wiosennych zwyczajach niektórych gatunków: o poszukiwaniu partnera i zalotach, o tym, z czego ptaki budują gniazda, jak wychowują młode i dlaczego warto im pomagać wieszając w okolicy budki lęgowe. Luty to bardzo dobry moment. Jeszcze przed nadejściem wiosny ptaki zaczynają łączyć się w pary i budować gniazda.

Bogatsi o wiedzę teoretyczną, uczestnicy zajęć samodzielnie wykonają domki dla ptaków z przygotowanych wcześniej, gotowych drewnianych elementów. Będą to budki spełniające wszelkie potrzeby przyszłych mieszkańców. Dobre chęci w tym wypadku nie wystarczą. Trzeba znać zasady, które opracował jeszcze przed II wojną światową wybitny polski ornitolog Jan Sokołowski.

Budka nie może być wykonana z przypadkowego materiału, musi mieć odpowiedniej wielkości wejście (w zależności od gatunku, dla którego jest przeznaczona) i odpowiednią odległość między dnem skrzynki a otworem wlotowym. Zbyt płytka ułatwi drapieżnikom dostanie się do środka, zbyt głęboka stanie się pułapką dla piskląt. 

Równie ważna jest wiedza dotycząca wieszania budek lęgowych. Ważna jest zarówno wysokość, na jakiej zawisną, jak też odległość między nimi. Niektóre ptaki, na przykład sikory, nie lubią swoich pobratymców, w przeciwieństwie do szpaków, które są bardzo towarzyskie. Budkę lepiej powiesić w miejscu ocienionym niż nasłonecznionym, tak by jej otwór nie był skierowany za zachód, skąd w naszym klimacie najczęściej wieje wiatr.

Dlaczego warto stawiać w najbliższym otoczeniu budki lęgowe dla ptaków? Po pierwsze – to najlepszy sposób ich ochrony w czasach, gdy coraz trudniej o naturalne siedliska. Po drugie – gnieżdżące się w ogrodach ptaki pomagają walczyć ze szkodnikami. Po trzecie – obserwowanie życia skrzydlatych sąsiadów może dać  wiele przyjemności.

Po warsztatach odbędzie się na wspólne ognisko (prowiant we własnym zakresie).

  • Miejsce: budynek szkoły z Kalinowa-Solek w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
  • Termin: 25.02. 2023 r (sobota) godz. 11.00 i 12.00, 26.02.2023 r. (niedziela) godz. 11.00 i 12.00
  • Koszt: 15 zł/os.
  • Czas trwania: ok. 60 minut
  • Zapisy: nr.tel.: 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl

źródło i fot.: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL)

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama