Reklama

Zbiórki odzieży w szkołach. Fundacja Digital University i marka Ubrania Do Oddania promują odpowiedzialną modę wśród dzieci i młodzieży

Zbieraj, wymieniaj, pomagaj i wygrywaj! Fundacja Digital University ogłasza eko wyzwanie, którego celem jest popularyzowanie idei cyrkularnej mody wśród uczniów. Zadanie polega na zorganizowaniu w szkole zbiórki odzieży, butów i dodatków, i przekazaniu zbędnych rzeczy marce Ubrania do Oddania. Ta, za każdy zebrany kilogram, wpłaci 1 zł na rzecz programu Uniwersytet Sukcesu, który pomaga młodym kobietom z nieuprzywilejowanych środowisk rozpocząć karierę w IT. Szkoły, które najbardziej zaangażują się w wyzwanie, otrzymają nagrody: warsztaty o odpowiedzialnej modzie i dodatkowe punkty w Turnieju Wiedzy Ekologicznej Be.Eco. Zbiórki będą prowadzone do końca stycznia.

Moda na celowniku

Przemysł modowy odpowiada za 10% globalnej emisji dwutlenku węgla, 1/5 produkcji plastiku i jest drugim, po rolnictwie, pod względem zużycia ilości wody. Mimo tej wiedzy i świadomości zagrożeń wynikających z ocieplenia klimatu, branża tekstylna nie tylko nie zwalnia tempa produkcji, lecz wręcz przyspiesza. Po dwóch dekadach dominacji fast fashion następuje era chińskiego ultra fast fashion, którego producenci często kierują ofertę do młodych ludzi. Organizatorzy programu Be.Eco przygotowali działania dla uczniów mające zachęcić ich do zainteresowania się tematem odpowiedzialnej mody.

Wiemy, że moda odgrywa ważną rolę w życiu młodych ludzi i dlatego chcemy uczyć ich podejmowania świadomych, proekologicznych decyzji w tym obszarze. Nasza akcja ma zwrócić uwagę na ideę cyrkularności – chcemy pokazać, że często mamy w domu dużo niewykorzystywanych rzeczy, którym możemy dać drugie życie. Zachęcamy do organizowania wymianek między uczniami i pokazujemy, gdzie przekazywać niepotrzebne rzeczy, aby zostały właściwie wykorzystane – mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University. – Cieszymy się, że możemy działać wspólnie z Ubrania Do Oddania, marką, która rewolucjonizuje rynek odzieżowy w Polsce. Dzięki tej współpracy, każdy kilogram zebrany w ramach naszej akcji, przyczyni się do zasilenia budżetu Uniwersytetu Sukcesu i sprawi, że kolejne kobiety dostaną szansę na zdobycie atrakcyjnego zawodu przyszłości.

Zbierz ubrania, wygraj warsztaty i punkty dla szkoły

Zadaniem każdej szkoły lub klasy biorącej udział w eko wyzwaniu jest zebranie minimum tylu kilogramów rzeczy nadających się do wprowadzenia do drugiego obiegu, ilu uczniów do niej uczęszcza. Przekazać można ubrania damskie, męskie i dziecięce, akcesoria (torebki i plecaki) dodatki (czapki, szaliki, paski), buty połączone w pary, bieliznę, zabawki i tekstylia domowe (koce, obrusy). Kierując się ideą cyrkularności Fundacja Digital University zachęca, aby w ramach zbiórki zorganizować w szkole lub w klasie wymianę ubrań pomiędzy uczniami, a pozostałe, zbędne rzeczy przekazać marce Ubrania Do Oddania. Najbardziej zaangażowani uczestnicy wyzwania otrzymają w nagrodę warsztaty z odpowiedzialnej mody z Zofią Zochniak – ambasadorką programu Be.Eco i współzałożycielką marki Ubrania Do Oddania.

– Podczas, gdy branża tekstylna produkuje nadprogramowe tony odzieży, zanieczyszczając środowisko, my mamy w szafach ubrania w dobrym stanie, które nam się znudziły, a z powodzeniem mogłyby posłużyć innej osobie. Chcemy zachęcić dzieci i młodzież do przeglądu szaf, zaszczepić w nich nawyk wymieniania się ubraniami i oddawania tych już niepotrzebnych. Mamy nadzieję, że dołączając do programu Be.Eco zainteresujemy drugim obiegiem i ekologią osoby ze szkół z całej Polski – tłumaczy Zofia Zochniak, współzałożycielka marki Ubrania Do Oddania.

Zbiórki w szkołach można organizować do końca stycznia 2023 r. Szczegóły akcji na stronie Be.Eco: https://beeco.edu.pl/eko-wyzwania/

Partnerzy projektu: Fundacja Deloitte, Knauf Insulation, Fundacja InterCars, Who Will Save The Planet, Rodzice dla Klimatu, Fundacja Grunt Od Nowa, Ubrania Do Oddania.

Fundacja Digital University działa od 2014 roku. Jej misją jest edukacja w zakresie nowych technologii i umiejętności świadomej eksploatacji zasobów naturalnych, poszerzanie świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz pomoc w rozumieniu i dostosowaniu się do wciąż zmieniającego się świata. Uczymy zawodów przyszłości dając wsparcie podopiecznym domów dziecka, świetlic środowiskowych i środowisk wykluczonych. Prowadzimy projekty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli dotyczące ekologii i bezpieczeństwa w sieci, a także działania na rzecz obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku wojny.

Informacja prasowa

Reklama