Reklama

Zawodniczka z Podlasia trzecia na Mistrzostwach Świata w Łucznictwie Konnym

Podczas rozgrywanych w irańskim mieście Karadż, 16. Mistrzostwach Świata w Łucznictwie Konnym Federacji WHAF, reprezentująca Polskę, urodzona i mieszkająca w Białymstoku – Anna Sokólska, zdobyła brązowy medal. Na końcowy wynik klasyfikacji składała się suma punktów z trzech konkurencji. Reprezentująca podlaski klub AMM Archery Białystok, zajęła drugie miejsce w konkurencji Serial Shot i ósme w Quabaq, co dawało jej dopiero szóste miejsce w „generalce”. Konkurencją decydującą, dzięki której białostocczanka  weszła to strefy medalowej była Kassai Style. Tutaj podlaska zawodniczka okazała się bezkonkurencyjna. Wynikiem 141,39 pkt, zdeklasowała rywali, wskakując tym samym na podium. Brąz na tak ważnej imprezie, dołączy do bogatej kolekcji zwycięstw z tego sezonu i będzie w 2021 roku obok Mistrzostwa Polski, jednym z najcenniejszych trofeów.

„Jestem szczęśliwa ale odczuwam niedosyt. Bardzo żałuję konkurencji Qabaq, w której straciłam dużo punktów. Na usprawiedliwienie powiem, że w Polsce tę konkurencję trenujemy najmniej. Trzeba brać się do roboty.” – powiedziała Ania Sokólska tuż po ogłoszeniu wyników.
Mistrzem Świata został reprezentant gospodarzy, Mohammad Amir Rafiei Saadi. Srebro zdobył zawodnik z Kazahstanu, Yeralkhan Aikoz. W mistrzostwach udział wzięło 21. zawodników z 13 państw. Polka była jedyną kobietą na zawodach.


Kolejnym powodem do zadowolenia z zakończonej właśnie imprezy jest fakt, że sędzią głównym zawodów był wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego, piastujący jednocześnie funkcję wiceprezydenta federacji WHAF odpowiedzialnego za system sędziowski – Michał Sanczenko, również mieszkaniec Białegostoku.
„Warunki podczas Mistrzostw były niezwykle wymagające. Temperatura w okolicach 30C i silny wiatr, komplikowały rywalizację” – mówił Michał Sanczenko – „Nie mniej jednak organizatorzy stanęli na wysokości zadania, przygotowując po dwóch latach przerwy spowodowanej Covid-19 i pierwszy raz poza granicami Korei, dobrze zorganizowane mistrzostwa. Federacja WHAF wprowadziła też nowe standardy na zawodach tej rangi. Pierwszy raz każdy z zawodników startował na „swoim” koniu. To duże wyzwanie dla irańskich organizatorów, ale bardzo komfortowe dla startujących” – podsumował sędzia z Polski.

Reklama