Reklama

Zatrzymano

Zatrzymanie w dniu 26.09.2023 roku  trzech obywateli Tadżykistanu to efekt działań rozpoczętych w czerwcu i lipcu tego roku. Wówczas to w rejonie Drohiczyna funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Augustowie zatrzymali 2 obywateli Tadżykistanu, którzy przewozili 5 nielegalnych migrantów (2 obywateli Erytrei i 3 obywateli Etiopii). Kolejnego obywatela Tadżykistanu przewożącego trzech nielegalnych migrantów zatrzymano w rejonie miejscowości Suchowola. W trakcie prowadzonych postępowań funkcjonariusze ustalili dane kolejnych osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy. To również trzej obywatele Tadżykistanu, którzy zostali zatrzymani na terenie województwa mazowieckiego. 


Wobec dwóch zatrzymanych obywateli Tadżykistanu w wieku 23 – 42 Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.  Grozi im od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności. Ponadto wobec obywateli Tadżykistanu Komendant Placówki Straży Granicznej w Augustowie wszczął postępowania administracyjne i wydał decyzje zobowiązujące cudzoziemców do opuszczenia kraju bez określania terminu, jednocześnie zakazując im wjazdu na terytorium Polski i państw Schengen  przez okres 10 lat. Trzeciego obywatela Tadżykistanu na wniosek Komendanta PSG w Augustowie Sąd Rejonowy w Augustowie umieścił w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku celem wykonania decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia kraju. 


Czynności zatrzymania realizowano w ramach śledztw prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową w Sokołowie Podlaskim i w Augustowie.

Podlaska Straż Graniczna

Reklama