Reklama

Zaroiło się od tęcz i zawieruch. Pejzaże ze zbiorów Muzeum Podlaskiego na wystawie czasowej w Bielsku Podlaskim Wydarzenia w Muz…

Na wystawie zobaczymy prace wybitnych malarzy: Anny Bilińskiej, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Stanisława Kamockiego, Rafała Malczewskiego, Czesława Wierusza-Kowalskiego, Stanisława Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i innych. Szczególnie wdzięczne są niewielkie pejzaże Jana Stanisławskiego. Na ekspozycji zaakcentowano także wątki regionalne – prace Placydy Bukowskiej, Ignacego Pieńkowskiego czy Włodzimierza Wasilewicza.

Malarstwo pejzażowe rozwinęło się w Polsce szczególnie w XIX wieku. Okresem jego rozkwitu były również epoka Młodej Polski i cały wiek XX.

Na pejzażach przedstawiających różne pory roku, dnia i nocy możemy oglądać paletę barw oraz światłocienia w różnych technikach malarskich (obrazy olejne i akwarele). Widz może podziwiać polską (nizinną i górską) i śródziemnomorską przyrodę, a także kunszt artystyczny pejzaży ze scenami architektonicznymi czy marynistycznymi.

zaproszenie.jpg 

źródło i fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama