Reklama

Zaproszenie na uroczystości i rekonstrukcję

Przypominamy i zapraszamy do udziału w jutrzejszych (15 sierpnia) obchodach Święta Wojska Polskiego oraz w piątkowej (16 sierpnia) uroczystości upamiętniającej wybuch Powstania w Białostockim Getcie. Warto też obejrzeć inscenizację epizodu z Bitwy Białostockiej, która odbędzie się w niedzielę (18 sierpnia).

Główne wojewódzkie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w czwartek (15 sierpnia) o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Między godz. 13.30 a 16.00 na Rynku Kościuszki mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego. Wcześniej, o godz. 8.30 w katedrze prawosławnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy zostanie odprawiona liturgia. Natomiast o godz. 11.00 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Matyi Panny – msza. Następnego dnia (16 sierpnia) o godz. 13.00 będzie można wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej, a w niedzielę (18 sierpnia) – w nabożeństwie w kaplicy ewangelicko-augsburskiej.

Obchody 76. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim odbędą się w piątek (16 sierpnia). Prezydent Białegostoku zaprasza mieszkańców do wspólnego uczczenia pamięci o tym wydarzeniu. W tym dniu kwiaty zostaną złożone pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej (godz. 11.00) oraz pod tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda (godz. 11.30.). Główne uroczystości rozpoczną się w południe pod pomnikiem Bohaterów Getta na Placu im. Mordechaja Tenenbauma. Również w piątek, o godz. 18.00, zaplanowano koncert (Olga Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango). Występ odbędzie się w białostockim klubie Fama (wstęp wolny).

W niedzielę (18 sierpnia) na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej odbędzie się inscenizacja epizodu z walk Bitwy Białostockiej. Widowisko rozpocznie się o godzinie 14.00. W trwającym kilkadziesiąt minut przedstawieniu weźmie udział około 100 rekonstruktorów, wykorzystane zostaną również armaty i pojazdy militarne z epoki (Ruso-Balt, Peugeot, Ford). Rekonstrukcję wzbogaci specjalnie przygotowana scenografia. Po zakończeniu inscenizacji na skwerze Armii Krajowej będzie serwowana wojskowa grochówka. Tego dnia wstęp do Muzeum Wojska w Białymstoku będzie bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Wojska w Białymstoku. Partnerem inicjatywy – Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok