Reklama

Zaproszenie na sierpniowe koncerty

W sierpniu w Białymstoku odbędą się trzy koncerty dedykowane ważnym wydarzeniom historycznym. Upamiętnią one rocznicę Powstania Warszawskiego, setną rocznicę ustanowienia województwa białostockiego, którego stolicą został Białystok, oraz rocznicę Powstania w Getcie Białostockim. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców do udziału w tych wydarzeniach kulturalnych.

Uroczystości poświęcone rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się w Białymstoku już jutro (1 sierpnia). Na Rynku Kościuszki o godz. 19.00 rozpocznie się koncert „Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy”. Przed białostocką publicznością wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Podczas koncertu usłyszymy i wspólnie zaśpiewamy utwory z ostatniej płyty zespołu „Płyń Wisełko”. To piosenki opowiadające o codzienności ułanów, ich poświęceniu i tęsknocie, ale także radości i poczuciu humoru. W programie także m.in. „Pałacyk Michla”, „Białe róże” czy „O mój rozmarynie”.

W piątek (2 sierpnia), z okazji 100. rocznicy ustanowienia województwa białostockiego ze stolicą w Białymstoku, odbędzie się koncert „Białystok naszą stolicą”. Na Rynku Kościuszki o godz. 20.00 wystąpi KAYAH Transoriental Orchestra. Wydany w 2013 r. album „Transoriental Orchestra” to synergia żydowskich, słowiańskich, bałkańskich i perskich brzmień, w połączeniu z oryginalnymi improwizacjami etno-jazzowymi, elektroniki oraz muzyki filmowej.

Natomiast w nawiązaniu do 76. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim 16 sierpnia o godz. 18.00 zaplanowano występ Olga Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango. Koncert odbędzie się w klubie Fama przy ul. Legionowej 5 (wstęp wolny). Na koncercie pojawią się tanga w jidisz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej „Rebeki” autorstwa urodzonego w Białymstoku kompozytora Zygmunta Białostockiego, który zginął w warszawskim getcie.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok