Zapominają, że pasy ratują życie

21 marca przez cały dzień policjanci sprawdzali czy kierowcy i pasażerowie jeżdżą w pasach. Okazało się, że co czwarty naraża na niebezpieczeństwo siebie i podróżujące z nim osoby.
Od 6:00 do 22:00 na drogach całego województwa podlaskiego policjanci prowadzili działania kontrolne pod kryptonimem „pasy”. Dotychczasowe policyjne doświadczenia wskazują, że jedną z najważniejszych przyczyn dużej śmiertelności wypadków drogowych jest lekceważenie przez kierowców i pasażerów obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Dlatego też wczorajsza akcja miała przede wszystkim na celu uświadomienie kierowcom ryzyka jakie w ten sposób ponoszą, ale również niebezpieczeństwa na jakie narażeni są w takiej sytuacji pasażerowie pojazdu. W sumie przez cały dzień skontrolowanych zostało ponad 640 samochodów. Niestety okazało się, że praktycznie co 4 kierowca nie zapina pasów bezpieczeństwa. Takie naruszenie obowiązujących przepisów ruchu drogowego policjanci stwierdzili w ponad 160 przypadkach. W tej grupie znaleźli się zarówno kierowcy aut osobowych jak i ciężarówek. Funkcjonariusze odnotowali również 6 przypadków przewożenia dzieci bez wymaganych zabezpieczeń. W trakcie akcji policjanci stwierdzili także inne przekroczenia prawa. Rano w Żółtkach na drodze krajowej nr 8 policjanci zatrzymali do kontroli renault. Badanie alkomatem wykazało, że jego kierowca w wydychanym powietrzu miał ponad 0,6 promila alkoholu. 21-letni mieszkaniec Siekierek koło Tykocina został zatrzymany i w trybie przyspieszonym odpowie przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości. W Straży na drodze krajowej nr 19 zatrzymany został 27-letni kierowca mazdy, który wprawdzie miał zapięte pasy bezpieczeństwa ale w aucie przewoził przeszło 720 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.
Za niedopełnienie obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa policjant może ukarać sprawcę mandatem karnym w wysokości 100 zł. oraz 1 punktem karnym.
Podobne akcje na drogach województwa podlaskiego z pewnością będą kontynuowane w przyszłości.
autor: T.K.
Źródło: KWP Białystok

Reklama