Reklama

Zakończyły się Podlaskie Ferie z Kulturą

Przygotowało je wspólnie sześć samorządowych instytucji kultury: Podlaski Instytut Kultury (PIK), który koordynował przedsięwzięcie, Opera i Filharmonia Podlaska, Książnica Podlaska, Muzeum Podlaskie, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Na zakończenie ferii w piątek, 3 lutego członek zarządu województwa, Marek Malinowski oraz dyrektor PIK Barbara Bojaryn-Kazberuk spotkali się z uczestnikami ostatniego turnusu półkolonii i wręczyli im upominki i pamiątkowe dyplomy.


Każdego kolejnego dnia ferii na dzieci czekało wiele atrakcji w wojewódzkich instytucjach kultury.

Opera i Filharmonia Podlaska zaprosiła dzieci na wyjątkowe lekcje muzyczne – wyjątkowe bo z muzyką na żywo. Te zajęcia zrobiły największe wrażenie na dzieciach.

– Brat jest bardzo zadowolony. Dzięki temu przynajmniej mniej czasu spędził przy telefonie czy komputerze. Cieszę się, że skorzystał z tej oferty. Największe wrażenie zrobił na bracie wyjazd do opery – mówiła pani Paulina, siostra 8–letniego Jakuba.

Z kolei Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało dla uczestników ferii warsztaty tkackie oraz pokaz wypieku tradycyjnych podpłomyków. Zwieńczeniem pobytu w skansenie było ognisko.

Książnica Podlaska pokazała dzieciom jak można przygotować komiks i zaprosiła ich do studia telewizyjnego w swojej instytucji.

Spory kawałek historii Białegostoku pokazało uczestnikom ferii Muzeum Podlaskie. Dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądało życie w ich mieście wiele lat temu. A animatorzy ze Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, którzy przyjechali do Spodków, uczyli uczestników ferii jak zrobić ludową wycinankę i tańczyć przy kurpiowskiej muzyce.

Natomiast PIK przygotował warsztaty plastyczne, zabawy i tańce ludowe, jak również gry edukacyjne. Nie mogło zabraknąć zajęć sportowych. Dzieci miały treningi z przedstawicielami Jagiellonii Białystok oraz zajęcia z Klubem Dojlidy Białystok. 

– Wnuczek wracał uśmiechnięty, zadowolony. Bardzo mu się podobało – podkreślała pani Małgorzata, babcia 11-letniego Wojciecha.

Podczas piątkowego spotkania Marek Malinowski dziękował także wszystkim pracownikom instytucji kultury biorącym udział w realizacji przedsięwzięcia.

oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama