Reklama

Zabezpiecz swój rower przed złodziejem

Zabezpiecz swój rower przed złodziejem

Data publikacji 13.09.2023

Rower pozostawiony pod sklepem, pod domem czy na klatce schodowej bez żadnych zabezpieczeń, jest doskonałą okazją dla złodzieja. W takich sytuacjach sprawdza się stare porzekadło „okazja czyni złodzieja”. Dołóżmy wszelkich starań, aby nie przekonać się o tym na własnej skórze. Dlatego nigdy ani na chwilę nie pozostawiajmy swojego jednośladu bez zabezpieczenia. Sprawcy takich kradzieży mogą być wszędzie i tylko czekają na naszą niefrasobliwość.

Tylko wczoraj do policjantów zgłosiły się dwie osoby, które poinformowały o kradzieży rowerów. Jak usłyszeli policjanci, rowery zostały pozostawione przed sklepami. Przed kradzieżą zostały zabezpieczone linkami. Mimo tego złodzieje przecięli zabezpieczenia i ukradli rowery. Apelujemy do wszystkich rowerzystów, aby nie pozostawiali swoich jednośladów bez nadzoru oraz zabezpieczali je przed kradzieżą. Rowery najczęściej giną z balkonów na parterze, klatek schodowych, spod sklepu, domu czy korytarza piwnicy. Przypominamy, że nie ma doskonałych form zabezpieczenia jednośladu, jednak istnieją sposoby, dzięki którym można ograniczyć i zminimalizować ryzyko kradzieży.


Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:


  • nigdy nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru – nawet na chwilę;
  • pamiętaj, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia, im więcej czasu zajmie złodziejowi ich pokonanie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower;
  • jeśli nie masz osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierz go do mieszkania;
  • zadbaj o jak najlepsze zabezpieczenie pomieszczeń, w których znajduje się rower;
  • zwracaj uwagę na osoby, które wchodzą do Twojej klatki schodowej;
  • zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie masz to spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie pojazdu w przypadku jego kradzieży;
  • sfotografuj należący do Ciebie jednoślad;
  • oznakuj swój rower.


Kiedy dojdzie do kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt policjantom. Najlepiej jest posiadać przy sobie dokumenty roweru, z numerem ramy i opisem pojazdu czy też zdjęcie. Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – reaguj! Nie bądź obojętny!


Przypominamy, że rower można oznakować. Oznakowanie roweru jest bardzo proste. Wystaczy zgłosić się do jednostki Policji z rowerem, dowodem osobistym i dowodem zakupu. Każdy oznakowany rower ma inny numer, który umożliwia ustalenie jednostki, w której został oznakowany. Dzięki takiemu oznakowaniu, po odnalezieniu roweru przez Policję, będzie można udowodnić, że pochodzi on z kradzieży, a także odnaleźć właściciela.


Źródło: Policja Podlaska

Reklama