Reklama

Z Litwy do Polski wbrew przepisom

W sobotę (30.09) funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach zatrzymali do kontroli obywatela Ukrainy, który kierował bmw na łotewskich tablicach rejestracyjnych. Okazało się, że w aucie przewoził 4 obywateli Indii i obywatela Nepalu, którzy wbrew przepisom przekroczyli polsko-litewską granicę. Pięciu mężczyzn w wieku 20-29 kierowca zabrał z Litwy i miał zawieźć do Niemiec.


Z kolei w piątek (29.09) na terenie gminy Szypliszki funkcjonariusze Policji działający w ramach wsparcia Podlaskiego OSG w ochronie granicy zatrzymali do kontroli toyotę na estońskich numerach rejestracyjnych. W trakcie czynności okazało się, że kierowca – 26 letni obywatel Łotwy przewozi czterech mężczyzn, którzy nielegalnie wjechali do naszego kraju. Kierowca wraz z cudzoziemcami został przekazany funkcjonariuszom z Placówki SG w Rutce-Tartak. Przeprowadzona doraźna kontrola legalności pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju wykazała, że przewożeni migranci to obywatele Afganistanu. Mężczyźni w wieku 23-29 lat nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w naszym kraju. Wbrew przepisom przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Zmierzali na zachód Europy.


W obu przypadkach po wykonaniu niezbędnych czynności obywatele Indii, Afganistanu i obywatel Nepalu zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.


Obywatel Ukrainy i obywatel Łotwy usłyszeli zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Decyzją sądu trafili do aresztu na 3 miesiące. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto  obywatel Ukrainy otrzymał decyzję zobowiązującą go do powrotu do kraju pochodzenia i zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 10 lat.


Pomimo, że granica polsko – litewska jest wewnętrzną granicą Unii Europejskiej, to tam także prowadzone są częste kontrole związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Praktycznie każdego dnia zatrzymywane są osoby, które nie posiadają dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w naszym kraju, jadą z Łotwy lub Litwy, gdzie nielegalnie przekraczają granicę z Białorusi. Polskę traktują jako kraj tranzytowy na swojej drodze na zachód Europy.


Podlaski Oddział Straży Granicznej podejmuje szereg działań związanych z zabezpieczeniem granicy polsko-litewskiej przed nielegalnym wjazdem osób na teren naszego kraju. Przy granicy polsko-litewskiej służbę pełnią dodatkowe patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej z Warmińsko – Mazurskiego Oddziału SG i Policjanci delegowani do wsparcia Straży Granicznej w ochronie granicy. Kontrole pod kątem przeciwdziałania nielegalnej migracji prowadzone są także przez służby współdziałające tj. KAS i ITD.


Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na odcinku granicy z Litwą zatrzymali 53 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. 

  • Zatrzymani obywatele Afganistanu
    Zatrzymani obywatele Afganistanu
Podlaska Straż Graniczna

Reklama