Reklama

Xylopolis w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

To właśnie tu powstanie Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis. Decyzję o wyborze lokalizacji ogłosił w poniedziałek, 5 czerwca, marszałek Artur Kosicki podczas konferencji prasowej zorganizowanej właśnie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL). A o zaletach tej lokalizacji opowiadał prof. Lech Dzienis, pełnomocnik zarządu i p.o. dyrektora Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis.


– Zdajemy sobie sprawę, że Xylopolis będzie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców województwa, ale i przez turystów z całego kraju i Europy, ponieważ takiej instytucji nie ma nigdzie na świecie. Dlatego tak ważna była dla nas lokalizacja – wyjaśniał marszałek.

Zespół ekspertów pod przewodnictwem architekta Jana Kabaca rozpatrywał walory trzech miejsc: kampusów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku oraz PMKL. Najlepsza okazała się właśnie ta ostatnia lokalizacja.

– Budynek ma liczyć ok. 8 tys. metrów kwadratowych, a odwiedzających może być – zgodnie z naszymi przewidywaniami, kiedy centrum stanie się już popularne – do 2 tys. dziennie. Dlatego warunki powierzchniowe odgrywały przy wyborze lokalizacji tak dużą rolę – mówił prof. Lech Dzienis.

I właśnie lokalizacja w PMKL zapewnia największą powierzchnię terenu dla tej inwestycji, bo ok. 4 ha. Jest dobrze skomunikowana: od zachodu sąsiaduje z Drogą Krajową nr 8, od północy z ulicą Nadawki – drogą gminną o dwukierunkowej jezdni, o nawierzchni asfaltowej, a od wschodu z linią kolejową Białystok-Kuźnica Białostocka. Teren nie jest zagospodarowany, zaś dodatkowym atutem lokalizacji jest sąsiedztwo wielu historycznych budynków drewnianych w PMKL, które mogą być integralną częścią ekspozycji Centrum.

– Te dwie instytucje: PMKL i Xylopolis będą się napędzały wzajemnie i uzupełniały, mimo że pozornie są totalnie różnie. Z jednej strony, centrum nauki, z drugiej, muzeum. Ale będzie to, w mojej ocenie, magnes przyciągający ludzi ze wszystkich stron świata – przewidywał Artur Kosicki.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama