Reklama

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża W Turtulu świętowano początek lata Na dobry początek wakacji. W Supra…

Wicemarszałek Marek Olbryś podkreślił, że Festiwal wpisał się na trwałe w kalendarz najciekawszych imprez kulturalnych w województwie. Przyczynia się do upowszechniania i popularyzacji muzyki klasycznej.

– Towarzyszy mu duże zainteresowanie publiczności, która ma bezpłatny dostęp do dobrodziejstw kultury ze znakiem jakości. Zarządowi województwa zależy na wspieraniu takich właśnie wydarzeń i będziemy to robić nadal – mówił.

Jak zapowiedział Jacek Szymański, dyrektor artystyczny Muzycznych Dni, będzie to Festiwal, w którym wystąpią artyści obecni od pierwszej edycji, m.in. Dariusz Wójcik, ale nie zabraknie także wielu nowych twarzy. Pojawi się prof. Andrzej Chorosiński  z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, jeden z najwybitniejszych polskich organistów.

– Wystąpi dwoje śpiewaków z Chin: sopran Zhu Jin i baryton Liang Yu. Po latach wraca do nas pochodząca z Korei Yeoung Sohn. Zaprezentuje się wielu wspaniałych krajowych osobowości wokalnych i instrumentalnych – zachęcał Jacek Szymański.

Od czwartku (30.06) do niedzieli (10.07) zaplanowanych zostało 18 koncertów. Artyści wystąpią w: Łomży, Drozdowie, Łapach, Jedwabnem, Stawiskach, Szczepankowie (po raz pierwszy) i Dąbrówce Kościelnej. Podczas jednego lub dwóch koncertów odbędą się zbiórki pieniędzy dla chorego chłopczyka z Łomży.      

Preludium Festiwalu będzie koncert, który zamknie kolejny sezon artystyczny łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego. Odbędzie się on w czwartek (30.06) w siedzibie Filharmonii przy ul. Zawadzkiej. Następnie do ostatniego dnia wydarzenia codziennie będą spotkania z muzyką organową, operową, operetkową, musicalową oraz ludową z odległych stron.      

– Festiwal ma swoich organizatorów, wielbicieli, ale także przyjaciół, dzięki którym jest w ogóle możliwy. Szczególne podziękowania kieruję do zarządu województwa na ręce wicemarszałka Marka Olbrysia – powiedział Lech Szabłowski, starosta łomżyński.

Program XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża dostępny jest w załączniku poniżej.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Tołcz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama