Reklama

XXI Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda”

– Impreza będzie miała charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Nawiąże do tradycyjnego, zakorzenionego w kulturze słowiańskiej, przyjacielskiego spotkania, na którym nie może zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca – informuje Radosław Kulesza z Gminnego Centrum Kultury w Gródku. – Festiwal jest okazją do prezentacji bogactwa kultury pogranicza oraz promocji walorów przyrodniczo-turystycznych gminy, powiatu i całego województwa podlaskiego – dodaje.

Na scenie wystąpią zespoły artystów w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorosłych. Jak mówi Radosław Kulesza, oprócz dobrej zabawy spotkanie umożliwi młodzieży poznanie bogactwa rodzimego folkloru i tradycji regionalnych niezbędnych do określenia tożsamości narodowej, zaś całej społeczności – poznanie wspólnych korzeni, powrót do tradycji oraz uświadomi konieczność pielęgnowania jej dla przyszłych pokoleń. 

W trakcie imprezy oprócz występów zespołów i artystów ludowych odbędą się konkursy: plastyczny dla dzieci w wieku 5-10 lat pn. „Siabrouskaja biesiada widziana oczami dziecka” oraz konkurs na zdjęcie z imprezy z hashtagiem, ocenianym przez użytkowników portalu Instagram. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Czeremszyna, a urozmaiceniem występ dziecięcego zespołu taneczno-wokalnego „Padlaski wianok” oraz kapeli „Batareja”. Nie zabraknie znanych zespołów promujących muzykę białoruską: AS, Dobryje Grajki, czy Souvenir.

Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” również będzie można obejrzeć online z każdego zakątka Polski i świata poprzez serwis YouTube.

Organizatorem wydarzenia są: Gmina Gródek i Gminne Centrum Kultury w Gródku, a zrealizowane je dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Wydarzenie na Facebooku

Strona wydarzenia 

Mapka dla kierowców  

Zadanie współfinansowane przez Powiat Białostocki.

źródło: Gminne Centrum Kultury w Gródku
oprac.: Aneta Kursa

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama