Reklama

XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” Muzeum Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika instytu…

Festiwal zainauguruje w poniedziałek, 13 czerwca ok. godz. 17.00 spektakl muzyczny „Mamma Mia” AJC Drama-Studio Skrajokliai z Olity na Litwie. Przedstawienie nawiązuje do popularnego musicalu, wzruszającej i zabawnej historii o miłości, ze śpiewem, tańcem oraz nieśmiertelnymi przebojami zespołu ABBA w tle. Roztańczony spektakl, biorący również udział w konkursie, zobaczymy w wykonaniu siedemnastu aktorów teatru wyróżnionego m.in. prestiżową nagrodą Golden Bird. Przed spektaklem, około godz. 16.30, na Placu Teatralnym przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury odbędą się prezentacje zespołów konkursowych.

Niezwykłych emocji można spodziewać się również w drugim dniu festiwalu podczas plenerowego spektaklu, który dla wielu widzów jest kulminacyjnym punktem wydarzenia. We wtorek, 14 czerwca o godz. 21.00 przed SOK-iem przy ul. Papieża Jana Pawła II zobaczymy widowiskowy spektakl „Poza czasem” Teatru Akt z Warszawy. To metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi nas w nieznane, w głąb własnej wyobraźni; podróży poza czasem, w której możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjny spektakl.

Finałowym akcentem w środę, 15 czerwca o godz. 17.00 będzie ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i prezentacja spektaklu laureata Grand Prix Festiwalu towarzysząca rozstrzygnięciu konkursu i wręczeniu nagród.

Zarówno prezentacje konkursowe, jak i spektakle towarzyszące odbywają się w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Rezerwacje miejsc dla grup zorganizowanych pod nrem tel. 87 563 85 08. Szczegółowy harmonogram pokazów można znaleźć na stronie internetowej SOK.

Po raz pierwszy festiwal zaistniał na suwalskich scenach w roku 1994. Do 2000 roku funkcjonował jako wydarzenie ogólnopolskie, od 2001 roku jest realizowany w formule międzynarodowej. „Wigraszek” nie prezentuje jedynie sztuki teatralnej dla dzieci i młodzieży, ale promuje jej wartości edukacyjne, prospołeczne, mające pozytywny wpływ na rozwój młodego pokolenia.
Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy wystawa plakatu „Wigraszek 2001-2022”.

źródło: Suwalski Ośrodek Kultury
oprac.: Aneta Kursa

 

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama