Reklama

XIV Jarmark na Jana

 Od 14 lat Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego wskrzesza tradycję białosotckich Jarmarków na Jana. Tradycyjne grabie, kosiska i mnóstwo wyśmienitego jadła wypełnia stragany budząc uśmiech na twarzach mieszkańców grodu Branickiego…

 Pierwszy taki jarmark odbył się w 1749 roku na cześć hetmana Jana Klemensa Branickiego. Po II Wojnie Światowej na Jana zjeżdżały setki furmanek najpierw na Sienny Rynek, później na targowicę przy Bema. Od 1992 roku, kiedy targowisko przeniesiono na Kawaleryjską, tradycja zaczęła ginąć. Wtedy etnograf z Muzeum Podlaskiego, Wojciech Kowalczuk postanowił pokazać białostoczanom jak to drzewiej bywało.

 Jak zwykle najbardziej oblegane były stoiska z regionalnymi pysznościami. Sławne korycińskie sery, pachnące wędlinki, pieczywo z marchewką, sadełkiem, także przywiezione z pobliskiej Litwy szybko wypełniały torby białostockich smakoszy kuchni regionalnej. Ale najszybciej zeszły kosiska. To one oraz grabie najżywiej przypominają o ludowym rodowodzie Jarmarku upamiętniającego imć Branickiego.


Miejski Portal Informacyjny Bstok.pl tradycyjnie jest patronem medialnym Jarmarku na Jana.


https://www.bstok.pl/up/news/838_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/838_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/838_3.jpg https://www.bstok.pl/up/news/838_4.jpg https://www.bstok.pl/up/news/838_5.jpg https://www.bstok.pl/up/news/838_6.jpg https://www.bstok.pl/up/news/838_7.jpg https://www.bstok.pl/up/news/838_8.jpg

Reklama