XI Mistrzostwa Polski w Koluchstyl

Nasz klub KS Sumo Koluch Białystok został po raz jedenasty Mistrzem Polski w Koluchstyl. Jest to rekord w ilości wygranych mistrzostw raz za razem.  Zawody zostały rozegrane 18 maja w Warszawie w Hali Sportowej OSiR przy ul. Ossowskiego 25. W XI Mistrzostwach Polski udział wzięło 381 zawodników w kategoriach seniorów, juniorów, kadetów i młodzików.

Kategoria seniorów to wyłonienie najlepszych polskich zawodników na IV MŚ, które odbędą się w dniach 23-26 września w Ułan Bator.

Był to już ostatni turniej przed Mistrzostwami Świata w Ułan Bator. Zawodnicy KS Sumo Koluch udowodnili, że są najlepszą drużyną Koluchstyl w Polsce, a kilkoro z nich będzie reprezentować nasz kraj na MŚ w Mongolii. Reprezentanci Polski z KS Sumo Koluch bezwzględnie byli faworytami w swoich kategoriach. W kat 100 kg nieobecnego na zawodach naszego Pawła Zimnocha, Mistrza Świata zastąpił Piotr Kalenik, który po wygranych trzech walkach został aktualnym Mistrzem Polski. W kategorii +74 kg  pań Mistrzynię Świata Kasię Waluk zastąpiła jej siostra Ania Waluk. Zajęła ona II miejsce, w finale nieznacznie ulegając zawodniczce UKS Terminator Wysokie Zamość Klaudii Dudek. Na ogromne wyróżnienie zasługuje również nasz młody zawodnik Grzegorz Cwalina. W kategorii 70 kg juniorów  zdobył I miejsce, a w kategorii 67 kg seniorów po trzech wygranych walkach przegrał z Mistrzem Świata Pawłem Wojciechowskim z UKS Zdrowy Targówek Warszawa i zajął II miejsce. Bardzo dobrze spisali się również zawodnicy z UKS Księżyno i UKS Michałowo. W  mistrzostwach gościnnie, tak jak i w ubiegłym roku,  wystąpili także zawodnicy  z Mongolii.  W kilku kategoriach wagowych stanęli na podium, co oznacza, że kilka medali z Mistrzostw Polski wyjechało do Mongolii.

Rok 2019 jest dla Koluchstyl bardzo pracowity. Odbył się już Puchar Polski, Mistrzostwa Polski, kilka turniejów dzieci. 29 czerwca mieliśmy wystąpić na Igrzyskach Europejskich w Mińsku. Niestety brak funduszy i czasu związanego z dynamicznym rozwojem dyscypliny sprawia, że nie możemy uczestniczyć w tej ważnej imprezie. Priorytetem dla naszego klubu jest wyjazd w jak największym składzie do Mongolii i  zdobycie dla polski  IV Mistrzostwa Świata z rzędu.

Za pomoc w umożliwieniu wyjazdu dziękujemy naszym sponsorom – Janowi Michalczukowi i Adamowi Malinowskiemu z firmy Krex, Wiesławowi Omeljaniukowi, firmom Energo i Naftan oraz dla Urzędu Miasta Białegostoku.

Wyniki

KS Sumo Koluch

I miejsca – Julia Łodzińska /kat, 74kg/, Piotr Kułakowski /74/ , Patryk Pietrzeniak / 83 kg/, Piotr Cwalina /92 kg/, Piotr Kalenik / 100kg/ , Edward Koluch /+100 kg/

II miejsca – Anna Waluk /+74 kg/, Grzegorz Cwalina /kat. seniorzy, 67 kg, juniorzy 70 kg/,

III miejsca – Jan Romanowski /83 kg/

UKS Michałowo

III miejsce – Przemysław Doroszko /kat. Juniorzy 60 kg/ Wiktor Pisulla /kat. Juniorzy 90 kg/

I miejsce – Jan Buczak /kat. Kadeci, 70 kg/

II miejsce – Wiktor Pisulla /kat.+90 kg/

UKS Księżyno

I miejsce – Sewan Nargizyan /kat. młodzicy +50 kg/ , Eliza Sobolewska /kat. juniorki 40 kg/