Reklama

Wystawa poświęcona Karolinie Kaczorowskiej

Dziś (1 października) w Białymstoku na Rynku Kościuszki została otwarta wystawa poświęcona Prezydentowej Karolinie Kaczorowskiej. Fotografie pokazują życie wdowy po Ostatnim Prezydencie II RP na Uchodźstwie.

Białostoczanie w centrum miasta mogą już oglądać wystawę poświęconą Pierwszej Damie II Rzeczpospolitej – Karolinie Kaczorowskiej. Ekspozycja będzie dostępna do końca miesiąca. Zdjęcia pochodzą z zasobów prof. Adama Czesława Dobrońskiego i archiwum Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Na wystawie znajduje się ok. 30 zdjęć Prezydentowej, są wśród nich fotografie np. z młodości, z mężem Prezydentem Ryszardem Kaczorowskim, z wizyty u Papieża-Polaka Św. Jana Pawła II, z pobytu w Białymstoku.

Ostatni raz Karolina Kaczorowska gościła w naszym mieście w 2016 roku, gdy na Uniwersytecie w Białymstoku odwiedziła Gabinet swojego męża Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.

– W sierpniu 2021 roku z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej, wspaniałej osoby, patriotki i przyjaciółki naszego miasta – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Wdowa po Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim wielokrotnie odwiedzała nasze miasto i obdarzała je wielką sympatią. Będziemy pielęgnować pamięć o niej.

Msza za zmarłą Prezydentową Karolinę Kaczorowską zostanie odprawiona 3 października (godz. 12.00) w Parafii Św. Anny przy ulicy Kaczorowskiego 5.

Karolina Kaczorowska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie. W 1940 r. wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa. Była jednym z „tułaczych dzieci”, po opuszczeniu ZSRR i długiej drodze trafiła do Ugandy. Tam chodziła do polskiej szkoły. W Ugandzie została do końca lat czterdziestych, następnie wyjechała do Wielkiej Brytanii. Po skończeniu studiów na uniwersytecie londyńskim rozpoczęła pracę nauczycielki. Dzięki zaangażowaniu w działalność harcerską poznała swojego przyszłego męża Ryszarda Kaczorowskiego.

Karolina Kaczorowska była aktywną uczestniczką życia społecznego polskiej emigracji. Była zaangażowana w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jej mąż zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Pomimo tragedii nie zaprzestała swojej działalności publicznej. Była szczególną kustoszką pamięci o zmarłym mężu. Zmarła 21 sierpnia 2021 r. Jej pożegnanie odbędzie się 4 października.

Kamila Bogacewicz

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama