Reklama

Wystawa plenerowa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce w Brańsku

O działalności duszpasterskiej wybitnego kapłana zamordowanego w 1984 r. przez komunistów oraz koncepcji stworzenia w jego rodzinnej wsi Okopu dowiemy się w czasie wystawy plenerowej w Brańsku. Ekspozycja ,,Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach” zawita w piątek, 24 marca w Brańsku na placu przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku przy ul. Kościelnej 3. Otwarcie rozpocznie się o godz. 12.


Wystawę przedtem obejrzeli mieszkańcy Bielska Podlaskiego. Dwanaście wielkoformatowych plansz z archiwalnymi zdjęciami księdza Popiełuszki tym razem będą dostępne w Brańsku.

– Mamy nadzieję, że wystawa będzie kompendium wiedzy o ks. Jerzym, jak też przybliży idee które niósł przez całe swoje życie – zaznacza dr Ewa Rogalewska, kurator wystawy.

Ekspozycja przybliży zwiedzającym także rozwój kultu kapłana męczennika oraz pamięć o nim i ważną rolę, jaką odegrała jego spuścizna duchowa, stając się, obok nauczania Jana Pawła II, jednym z filarów kształtowania postaw społecznych u schyłku komunizmu w Polsce. Ofiara, jaką była śmierć kapłana, przyczyniła się do rozwoju opozycji antykomunistycznej oraz umocnienia wolnościowych postaw i odrodzenia Związku NSZZ „Solidarność”, którego bł. ks. Popiełuszko od 2014 roku jest oficjalnym patronem.

Statutowym celem powstającego muzeum w Okopach jest stworzenie kolekcji i ekspozycji wystawienniczej, a zarazem jej opracowanie, udostępnienie i konserwacja obiektów oraz przedstawienie dziejów życia i męczeńskiej śmierci kapłana. Członkowie rodziny ks. Popiełuszki, skupieni w fundacji „Dobro”, stworzyli zalążek kolekcji. Muzeum Podlaskie w Białymstoku, realizując dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Gromadzenie i badania materiałów do wystawy stałej Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach” rozpoczęło działalność terenową i poszukiwanie pamiątek osobistych, które znajdą się na wystawie stałej.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką oraz czasami mu współczesnymi. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: okopy@muzeum.bialystok.pl lub dzwonić pod numer: 85 740 77 31.

Wystawę plenerową będzie można obejrzeć w terminie 24 marca – 20 kwietnia.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Cezary Rutkowski
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama