Reklama

„Wyprzedzić raka” – Familijne Centrum Medyczne zaprasza na bezpłatną kolonoskopię

Osoby w wieku 50-65 lat, a przy obciążonym wywiadzie rodzinnym raka jelita grubego także ludzie młodsi, mogą przystąpić do bezpłatnych badań przesiewowych
w Familijnym Centrum Medycznym. Projekt z Ministerstwa Zdrowia jest realizowany pod patronatem Fundacji „Pomóż Im”. 

Celem badania jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności na raka jelita grubego poprzez wczesne wykrywanie i usuwanie w czasie kolonoskopii zmian łagodnych (polipów) mających tendencje do zezłośliwienia.  

– Polipy nie dają żadnych dolegliwości. Pojawienie się widocznych objawów np. utrata masy ciała, obecność krwi w stolcu czy zaburzenia wypróżniania mogą już natomiast świadczyć o występowaniu zaawansowanych zmian w jelicie grubym, czyli o raku – mówi dr n. med. Marzena Konopko, kierownik medyczny FCMed.

Zmiany przedrakowe, które wykrywa badanie przesiewowe,  w większości przypadków mogą być usunięte bezboleśnie w trakcie kolonoskopii. W przypadku stwierdzenia raka jelita grubego, pacjent wymaga już bardziej skomplikowanego leczenia – chirurgicznego, chemioterapii a czasem radioterapii. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która może zaoszczędzić cierpienia pacjentowi i jego rodzinie w przyszłości. Dodajmy, że kolonoskopia w FCMed wykonywana jest w przyjaznych, komfortowych warunkach, w znieczuleniu, na nowoczesnym sprzęcie.  

– Badanie jest bezbolesne. Jedynym obciążeniem pacjenta w praktyce jest przygotowanie, czyli odpowiednia dieta i wypicie płynu – mówi doktor Marzena Konopko.

Podstawowe kryteria udziału w programie:

  • Wiek 50-65 lat
  • Brak objawów raka jelita grubego (nie występuje anemia, niezamierzone chudnięcie, zmiana rytmu wypróżnień)
  • Brak wykonywanej kolonoskopii w ostatnich 10 latach

Można zbadać się również gdy pacjent ma mniej niż 50 lat, jeśli:

  • Ma co najmniej 40 lat, a w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował / choruje na raka jelita grubego
  • Ma co najmniej 25 lat, a w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)
  • Ma co najmniej 20 lat, a w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)

Familijne Centrum Medyczne do końca 2019 roku przebada 300 osób. Zostały jeszcze wolne miejsca. Projekt ma też realną szansę na przedłużenie, a więc w razie liczby chętnych przekraczającej limit, część z nich trafi na listę rezerwową. Prawdopodobnie od stycznia FCMed zacznie wykonywać kolejną transzę zabiegów.

Na kolonoskopię zapisać się można osobiście w FCMed przy ul. Ciołkowskiego 88J w Białymstoku lub telefonicznie pod numerem 663 129 009.


Reklama

Reklama