» Wyniki badań: Nieważne jak często prowadzimy samochód – jazdę „elektrykiem” uważamy za tańszą

Wyniki badań: Nieważne jak często prowadzimy samochód – jazdę „elektrykiem” uważamy za tańszą

  Dodano: 2022-05-24

Wyświetlono: 24 razy

2 na 5 Polaków prowadzi samochód codziennie lub prawie codziennie, przy 1/3, która zadeklarowała, że w ogóle nie jeździ jako kierowca. Jednak bez względu na to czy i jak często kierują, 70 procent badanych uważa, że przejechanie 100 km to koszt niższy w przypadku auta w pełni elektrycznego niż „spalinówki”.

Koncerny samochodowe inwestują zarówno czas, jak i zasoby, by „elektryki” były coraz tańsze zarówno w produkcji, jak i w użytkowaniu. Według prognoz Bloomberg New Energy Finance, elektryczne auta typu sedan i SUV zrównają się w kosztach produkcji ze „spalinówkami” w 2026 r. Natomiast wyliczenia Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) wskazują, że już dzisiaj „elektryk” jest w stanie przegonić spalinowego konkurenta podobnej klasy nawet o 1/4 pod względem całkowitych kosztów użytkowania (TCO). Wyniki badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab i markę Volkswagen pokazują, że Polacy zaczynają dostrzegać ekonomiczne przewagi aut elektrycznych nad spalinowymi. 

 

Połowa z nas prowadzi przynajmniej 3 dni w tygodniu

W badaniu InsightOut Lab i Volkswagena ankietowani zostali zapytani, jak często prowadzą samochód. Prawie 2 na 5 (39 procent) badanych siada „za kółkiem” codziennie lub prawie codziennie jazdy, a 11 procent – 3 do 5 razy w tygodniu. Kolejne 3 procent ankietowanych odpowiedziało, że prowadzi samochód 1-3 razy w miesiącu, a 4 procent – rzadziej niż raz w miesiącu. Pozostała jedna trzecia w ogóle nie jeździ samochodem jako kierowca. Odsetek ten mniej więcej odpowiada części dorosłych Polaków, którzy nie mają prawa jazdy kat. B (ok. 31 procent).

 

Z odpowiedzi w ankiecie wynika, że mężczyźni znacznie częściej (48 procent wskazań) niż kobiety (31 procent) codziennie lub prawie codziennie prowadzą samochód. Panie natomiast stosunkowo liczniej (39 procent) niż panowie (25 procent) odpowiadały, że nie kierują autem wcale.

 

Wszyscy wiedzą, że jazda „elektrykiem” kosztuje mniej

Okazuje się, że Polacy bez względu, jak często jeżdżą autem jako kierowcy, zgodnie i w zgodzie z prawdą uważają, że pokonanie 100 km samochodem w pełni elektrycznym jest tańsze niż „spalinówką”. Odsetki takich odpowiedzi wahały się od 70 procent w grupie tych, którzy zasiadają za kółkiem 1-3 razy w miesiącu, do 72 procent wśród tych, którzy prowadzą rzadziej niż raz w miesiącu. Wyniki te warto poprzeć wyliczeniami bazującymi na ogólnodostępnych cenach na rynku. Przyjmując przykładową cenę 1 kWh w taryfie nocnej, jaką płacą gospodarstwa domowe na poziomie 0,4 zł, i benzyny Pb 95 w Polsce ok. 6,41 zł/litr, oraz średnie zużycie odpowiednio 20 kWh i 8 l na 100 km, to cena przejechania takiej trasy wynosi ok. 8 zł w przypadku „elektryka”, i aż 50 zł dla „spalinówki”.

 

Notka metodologiczna

Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1079 osób. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 8-11 kwietnia 2022 r. Metoda: CAWI. Wyniki zaokrąglono do pełnych liczb, dlatego mogą nie sumować się do 100 procent.

Źródło: Volkswagen, Mototarget
 Pisaliśmy również
» Przez pół roku programu „Mój elektryk” złożono ponad 60 wniosków na dofinansowanie zakupu elektrycznych Volkswagenów ID.3 i ID.4
» Volkswagen Samochody Dostawcze i firma HOBBY specjalizująca się w zabudowach samochodów kempingowych nawiązują perspektywiczną współpracę
 Inne artykuły

» Platforma MQB – doskonała baza dla Nowego Multivana 2022-05-16
  Platforma MQB dla nowego multivana Nowy Multivan, to dla marki Volkswagen Samochody Dostawcze samochód przełomowy, oznaczający olbrzymi skok technologiczny. Model ten po raz pierwszy bazuje na modułowej platformie dla pojazdów z silnikiem montowanym poprzecznie MQB. Wykorzystanie platformy MQB … więcej »

» MITSUMANIACY ZAPRASZAJĄ NA JUBILEUSZOWY ZLOT 2022-05-13
  MITSUMANIACY zlot Tego lata – między 19 a 21 sierpnia – odbędzie się 20. Zlot MitsuManiaków – wielbicieli japońskiej marki Mitsubishi. Jubileuszowe spotkanie zorganizowano w malowniczym miasteczku rozrywki Mega-Park w Grudziądzu nad Jeziorem Rudnickim…. więcej »

Źródło: Mototarget.pl

Reklama