Wymień nie tylko opony

To się porobiło. Zima zaskoczyła, nie tylko nas, ale przede wszystkim drogowców. Opony są zmienione, ale co jeszcze oprócz opon trzeba zrobić, żeby nasz samochód zimą nas nie zawiódł?
Jeżeli latem dolewaliśmy do chłodnicy wodę to najlepiej jest wymienić cały płyn w chłodnicy. Przy okazji sprawdźmy szczelność całego układu chłodzącego i przetestujmy działanie wentylatora chłodnicy. To samo należy zrobić z płynem w spryskiwaczu do szyb. Sprawdźmy drożności dysz i stan wycieraczek – to wymóg. Na zimę powinniśmy mieć wycieraczki z nowymi piórami.
Obowiązkowo sprawdzamy poziom elektrolitu w bateriach mających możliwość jego uzupełniania, nawet w tych “bezobsługowych”. Uzupełniając większe niedostatki elektrolitu, najlepiej wyciągnąć akumulator z auta i po dolaniu wody destylowanej, doładować prostownikiem, odkręcając korki, aby umożliwić swobodny wypływ wodoru powstającego podczas ładowania. W nowoczesnym samochodzie zanim odłączymy akumulator, spójrzmy najpierw do instrukcji obsługi. może się zdarzyć, że odłączenie baterii spowoduje skasowanie pamięci zegarów pokładowych i zresetowanie drobnych urządzeń elektronicznych. Sprawdźmy klemy i połączenia masowe silnika z nadwoziem. Przed zimą powinny być starannie oczyszczone. Warto je posmarować wazeliną techniczną.
Uszczelki w drzwiach warto posmarować specjalną pastą. Zapobiega to gromadzeniu się pary wodnej i jej zamarzaniu.
Większość samochodów ma zamek centralny sterowany pilotem autoalarmu. W czasie zimy często się zdarza, że pilot odmawia posłuszeństwa. Dlatego przed zimą trzeba zadbać o wymianę baterii. Dobrze jest zabezpieczyć zamki drzwi specjalnym płynem konserwującym. Odradzam korzystania z odmrażaczy, działają chwilowo, pozostawiając w środku płyn, który często zamarza. Jeśli odmrażacz to już faktycznie tylko jako ostateczność. Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu zamka w korku wlewu paliwa!
Jeśli zimą korzystamy z myjni samochodowej, powinniśmy wybierać program z suszeniem. Samochód powinien być dokładnie wytarty – unikniemy niespodzianki nieoczekiwanego przymarznięcia np. drzwi, zamka.
autor: T.K.

Reklama