Reklama

Wykorzystali numer telefonu sejneńszczanki, aby dokonać oszustw

Wykorzystali numer telefonu sejneńszczanki, aby dokonać oszustw

Data publikacji 05.01.2022

Przestępcy posłużyli się numerem telefonu sejneńszczanki, by dokonać oszustw. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła w poniedziałek 27-letnia mieszkanka powiatu sejneńskiego. Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia.

W poniedziałek, 27-letnia mieszkanka powiatu sejneńskiego zgłosiła policjantom oszustwo. W rozmowie z mundurowymi opowiedziała, że odebrała 2 telefony od nieznanych jej kobiet, które twierdziły, że z tego numeru telefonu dzwonił jakiś mężczyzna. Każdej z kobiet przedstawiała się inaczej, ale w trakcie prowadzonych rozmów wyłudziła od nich dane osobowe. Kiedy jedna z kobiet wspominała o kwocie 20000 złotych i zakupie bitcoinów, mieszkanka powiatu sejneńskiego zdała sobie wtedy sprawę, że ktoś wykorzystał jej numer by dokonać oszustw.

Opisana sytuacja to przykład spoofingu. Jest to kolejna metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób.

Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama