Wyciszenie i Pilates

Reklama

Większość kobiet zdecydowanie stroni od zajęć typu siłowego. To właśnie dla nich rozwijający się aerobik stanowi interesującą formę aktywności. Popularny aerobik jest rodzajem filozofii życiowej, stylu bycia, „mody na sprawność” i sportową sylwetkę. To nie tylko ćwiczenia fizyczne, to także sposób postępowania mający na celu zwiększenie wydolności fizycznej organizmu, regulacji masy ciała i rozładowania napięcia psychicznego.

Spośród wielu różnych proponowanych zajęć można znaleźć formy najbardziej nam odpowiadające, a przede wszystkim o różnym poziomie zaawansowania i intensywności.

W grupie różnych zajęć aerobiku od dłuższego czasu dużą popularnością cieszą się zajęcia wyciszające zwane inaczej cooling. Są to formy wyciszające, uspokajające i odprężające organizm ćwiczących po zajęciach aerobowych, regulujące napięcie mięśni, likwidujące skurcze i poprawiające krążenie krwi w mięśniach, ułatwiając przy tym wypoczynek. Do tej grupy zalicza się takie formy jak stretching, pilates oraz jogę z różnymi jej odmianami czyli hatha- jogę czy power jogę.

Stretching pomaga nam w uelastycznieniu mięśni, zwiększeniu ruchomości stawów, zmniejszeniu napięcia mięśniowego. W części wstępnej rozciąganie dynamiczne przygotowuje organizm ćwiczącego do dalszej części zajęć. W końcowej części treningu rozciąganie ułatwia wypoczynek, regulując napięcie mięśni, likwidując skurcze i poprawiając krążenie krwi w mięśniach. Oprócz powyższego rozciąganie jest doskonałym ćwiczeniem odprężającym, uspokajającym i ochładzającym cały organizm po wysiłku.

Od kilku lat nowością jest Pilates obejmujący niemal 500 ćwiczeń, który jest próbą połączenia ciała i umysłu poprzez ćwiczenia. Taka forma likwiduje napięcia wywołane stresem, siedzącym trybem życia, zwiększa energię życiową, siłę i gibkość ciała. Ćwiczenia Piltes wykonuje się ruchem wolnym z zaznaczeniem świadomości wykonywania każdego z nich.

Kolejne hity to Power joga i Hatha-joga. Są połączeniem jogi z ćwiczeniami gibkościowymi i oddechowymi stosowanymi w końcowej części większości zajęć aerobiku. Metoda szczególnie polecana dla osób zestresowanych, niewytrenowanych, które dopiero rozpoczynają uczęszczanie na zajęcia, na których to chcą przede wszystkim odpocząć i zrelaksować się. Zajęcia wymagają jednak od uczestników dużej koncentracji i „wsłuchiwania się” w rytm własnego ciała.

Podstawowe ćwiczenia wyciszające można samodzielnie wykonać w domu. Potrzebna będzie nam mała piłka gumowa.

autor:  Joanna Zapolska 
Jest doktorem nauk o kulturze fizycznej o specjalności fitness a także trenerem w fitness klubie Maniac Gym, wielokrotną Mistrzynią Polski w gimnastyce sportowej, Wicemistrzynią Świata w fitness i autorką programów telewizyjnych propagujących zdrowy styl życia.

www.zapolska.pl
www.maniacgym.pl

Reklama