Wycieraczki samochodowe do samochodów ciężarowych – przegląd informacji

Reklama

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną funkcję w samochodzie pełnią wycieraczki. Czyszcząc szyby, zapewniają lepszą widoczność drogi i poprawiają bezpieczeństwo uczestników ruchu. Wycieraczki mają ogromne znaczenie nie tylko w przypadku aut osobowych. Często zapominamy, jak ważnym elementem wyposażenia są również w przypadku samochodów ciężarowych czy autobusów.

Kierowcy ciągników siodłowych i innych samochodów ciężarowych poruszający się po drogach są częstymi uczestnikami ruchu drogowego. Prowadzą ogromne maszyny, których niedyspozycja zagraża bezpieczeństwu innych obecnych na drodze, nierzadko jeszcze bardziej niż w przypadku samochodów osobowych. Wystarczy jeden błąd, by ogromna naczepa wywróciła się i zablokowała trasę na parę godzin. Dlatego tak ważne jest, by każdy element wyposażenia ciężarówki był zawsze sprawny i gotowy do pracy.

Zasada ta dotyczy tak hamulców, silnika czy kierownicy, jak i mniejszych elementów – takich jak wycieraczki samochodowe. Jeśli działają nieprawidłowo – utrudniają widoczność, a to z kolei może prowadzić do wypadku, tym straszniejszego, gdy bierze w nim udział samochód wielki, który może spowodować większe szkody i zniszczenia niż auto osobowe.

Jakiego rodzaju wycieraczki stosuje się w samochodach ciężarowych? O tym poniżej.

Wycieraczki szkieletowe – częsty wybór kierowców ciężarowych

Pierwszą kwestią, jaka może przyjść nam na myśl, może być typ wycieraczek, jaki stosuje się w samochodach ciężarowych. Okazuje się, że bardzo częstym wyborem kierowców ciężarowych są klasyczne wycieraczki szkieletowe. Wiąże się to z ich ogólnodostępnością, warunkami cenowymi, a także ze specyfikacjami technicznymi.

Wycieraczki szkieletowe, posiadające w swojej budowie – jak sama nazwa wskazuje – metalowy szkielet, do którego przymocowane jest gumowe ramię, cechują się dobrym przyleganiem do szyby i solidnością. Kierowcy ciężarowi chwalą sobie ich wytrzymałość, choć ta często uzależniona jest zarówno od warunków atmosferycznych (metal podatny jest na korozję), sposobu dbania o nie i regularnego ich czyszczenia, jak i od jakości, jaka dany produkt cechuje. Warto pamiętać, że dobre jakościowo wycieraczki szkieletowe kupić można w naprawdę korzystnych cenach, co dla kierowców pokonujących tysiące kilometrów miesięcznie stanowi istotny fakt.

Wycieraczki w autach ciężarowych – jaka długość i mocowanie?

Jedną z głównych różnic pomiędzy wycieraczkami w samochodach osobowych i ciężarowych jest ich rozmiar i rodzaje mocowań. Jako że ciężarówki z reguły wyposażone są w o wiele większe szyby – wycieraczki również będą musiały być większe (a konkretniej – dłuższe) oraz sztywniejsze. Standardowo na rynku spotkać się możemy z długością od 550 do 1000 mm, jednak producentom nie są obce również wycieraczki jeszcze dłuższe.

Wycieraczki do samochodów ciężarowych w firmie OXIMO są sklasyfikowane na 4 kategorie – w zależności do konstrukcji mocowań: mocowanie „typu śruba” rozmiar 21 mm i 25 mm, kolejne to klasyczne U o szerokości 9 i 12 mm (w zestawie dostępny również adapter do zamocowania „na śrubę” 16,2 mm), trzeci typ to tzw. „duże U” czyli wycieraczki z mocowaniem U o szerokości 16 mm. Czwarta seria dedykowana do niektórych modeli autobusów, ciężarówek lekkich i ciężkich to wycieraczka z mocowaniem „typu śruba” o szerokości 13.6 – 16.5 mm.

Źródło: https://www.oximo.pl/wycieraczki-do-szyb/wusag/

Tak duży rozmiar ramion i piór wymaga od producentów dobrego zaplecza techniczno-badawczego. Siła nacisku pióra na szybę powinna przecież być na tyle mocna, by dobrze zbierać wodę i inne zanieczyszczenia z dużej powierzchni szyby. Warto więc stawiać na dobre jakościowo produkty sprawdzonych producentów, które z pewnością nie zawiodą w trasie.

Z czego powinny być wykonane wycieraczki do samochodów ciężarowych?

Ciągniki siodłowe i inne auta ciężarowe to pojazdy do zadań specjalnych. Przewożą ładunki, pokonując długie i nierzadko trudne, pod względem pogodowym, trasy. Dlatego tak istotny jest skład materiałowy, z jakiego wykonane są wycieraczki. Musi on gwarantować najlepszą odporność piór oraz ramion przez tysiące kilometrów na silny wiatr, mocne opady deszczu, śniegu czy gradu, a także na zmieniające się temperatury powietrza – od ekstremalnych mrozów po upały.

Warto w szczególności zwracać uwagę na wycieraczki, w których składzie znajdziemy wytrzymały poliwęglan, odporną na złamania i korozję stal ocynkowaną, a także teflonową powłokę gumy, która gwarantuje lepsze przyleganie i wydajniejszą pracę piór.

Reklama