Wybór ogumienia letniego: garść porad ułatwiających zakupy – jak wybrać odpowiedni model?

Reklama

Wybór odpowiedniego zestawu opon letnich wymaga przemyślenia kilku podstawowych kwestii. Bez tego nie ma mowy o świadomym wyborze, a co za tym idzie – kupnie optymalnych opon dostosowanych do stylu jazdy kierowcy, typu jego auta czy warunków zewnętrznych, w których ogumienie będzie używane. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby ich nigdy nie żałować? Sprawdź!

Dostosowanie opon do stylu jazdy i rodzaju pojazdu

Ogumienie na lato powinno przede wszystkim być dostosowane do sposobu jazdy danego kierowcy i do typu jego samochodu. Sposób czy też styl jazdy nie ogranicza się do stwierdzenia o dynamiczności czyjegoś poruszania się autem, ale także przyzwyczajenia, sposoby hamowania, rozpędzania auta, częstotliwość jazdy, ilość pokonywanych kilometrów rocznie i tak dalej. Dobrze dobrana opona letnia pozwala przyjąć na siebie obciążenia stylu jazdy danego kierowcy i sprawdzać się przez wiele sezonów do nawet dziesięciu lat.

Inna kwestia to typ samochodu, którym dany kierowca się porusza. Małe, kompaktowe samochody niekoniecznie będą potrzebować najbardziej wytrzymałych i bardzo bezpiecznych przy dużych prędkościach opon, skoro będą wykorzystywane do dojeżdżania do pracy.

Z kolei samochodom sportowym przyda się ogumienie zdolne do noszenia pojazdu z wysoką prędkością (na przykład opony Voyager z indeksem prędkości W) bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo. Zachowają też przyczepność podczas dynamicznych manewrów czy wchodzenia w zakręty z wyższą prędkością. Warto także rozważyć kupno opon nieco bardziej odpornych na przemierzanie polskich dróg poza miastem, jeśli często się je pokonuje.

Jakość i cena – której klasy ogumienie wybrać?

Marka opon ma niebagatelne znaczenie, bo nawet opony na lato z klasy ekonomicznej uznanej marki będą bardziej atrakcyjne niż tańszy odpowiednik niewiadomego pochodzenia. Nawet podczas kupowania opon używanych logo znanej marki może być jednym z wyznaczników ich potencjalnej jakości.

Na pytanie o odpowiednią klasę opon należy udzielić rozbudowanej odpowiedzi. Najwyższą jakość prezentują oczywiście te z klasy najwyższej, jednak nie każdemu kierowcy i nie w każdych warunkach muszą być potrzebne. Bardzo często te z klasy ekonomicznej są więcej niż wystarczające w przypadku kierowcy o umiarkowanym stylu jazdy, który kompaktowym autem dojeżdża głównie do pracy czy na zakupy w mieście.

Opony medium polecane są natomiast kierowcom, którzy oczekują od ogumienia większych osiągów, ale nie kosztem bardzo wysokiej ceny. Sprawdzają się wśród kierowców o zmiennych stylu jazdy, którzy jeżdżą częściej i nie tylko w mieście. Ogumienie premium natomiast charakteryzuje się najwyższą jakością i bezpieczeństwem, także w trudnych warunkach i przy dynamicznym stylu jazdy.

Kwestie techniczne – bieżnik, indeks nośności, nowiki

Przy wybieraniu ogumienia samochodowego warto zwrócić uwagę na zaawansowanie danego egzemplarza opony pod względem technicznym. Producenci tworzą coraz to nowe wersje ogumienia samochodowego – dzięki temu określony rodzaj opony może zachowywać się lepiej w przypadku wymagań danego kierowcy (dynamiczna jazda, ograniczanie aquaplaningu itd.).

Podobnie jest w przypadku bieżnika. W przypadku opon letnich rozsądnym wyborem jest kupno ogumienia kierunkowego bądź asymetrycznego, w niektórych przypadkach (umiarkowany styl jazdy, poruszanie się głównie w mieście) także symetrycznego.

Ważny jest też profil techniczny opony, jej indeks prędkości (dla dynamicznych kierowców), stopień emitowanego hałasu (dla lubiących cichą, komfortową jazdę) czy indeks nośności (dla miłośników większych aut). Po wzięciu pod uwagę wszystkich wymienionych w artykule czynników wybór optymalnego ogumienia letniego nie powinien stanowić większych problemów.

Reklama