Reklama

Wybitny lekarz, barwna osobowość. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wiesława Wenderlicha

– To postać legenda. Zapisał się wspaniałymi zasługami w historii naszego szpitala. Mijają lata, a o nim mówi się tylko dobrze i to nie tylko w środowisku medycznym, bo wszędzie miał przyjaciół. To wspaniale, że powstał taki materialny wyraz tej dobrej pamięci – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Znakomity radiolog, a jednocześnie publicysta i komentator polskich przemian, wielbiciel muzyki oraz książek, narciarz, podróżnik, prezydent „Republiki Krzewskiej” (od nazwy Krzewo, czyli miejscowości w dolinie Narwi). Człowiek Renesansu – mówią o nim znajomi.

– Radiologia była jednak zawsze na pierwszym miejscu. Gdy było coś do zrobienia, odkładał nawet zjedzenie obiadu. Nikomu nie odmówił. Kiedy podaję nazwisko, gdziekolwiek by to było w Łomży czy regionie, zawsze spotyka mnie uśmiech i pomoc. Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego upamiętnienia – wspominała męża Irena Wenderlich.

Wiesław Wenderlich (rocznik 1939) był absolwentem ówczesnej Akademii Medycznej w Białymstoku, na której także przez pewien czas spracował i poznał przyszła żonę. W 1982 r. przyjął zaproszenie do pracy w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży i tu już spędził swoją zawodową karierę. Przyjmował pacjentów jeszcze po przejściu na emeryturę.

– Tworzył od podstaw nasz Zakład Diagnostyki Obrazowej. Był też wspaniałym przewodnikiem, opiekunem wprowadzającym nas przez 25 lat w tajniki zawodowe, znakomitym szefem, opiekunem przyjacielem…   Od tej pory tablica z jego wizerunkiem będzie nas witać. Upamiętniamy człowieka, który chciał pozostawić coś po sobie i to mu się udało – mówiła ze wzruszeniem Bożena Chojnowska, koordynator Zakładu Diagnostyki Obrazowej łomżyńskiego szpitala, lekarz radiolog, która również wzięła udział w odsłanianiu tablicy. Jak dodała, ZDO, którego podstawy budował, dysponuje aparaturą i fachową kadrą pozwalającą prowadzić diagnostykę w takim zakresie, jaki jest niezbędny w szpitalu wojewódzkim.

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama