Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz w pompę ciepła

Podsumowania Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) regularnie pokazują, że Polacy chętnie inwestują w rozwiązania opierające się o energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (OZE). Z najnowszej analizy PORT PC wynika, że udział pomp ciepła w sprzedaży urządzeń grzewczych dla domów jednorodzinnych sięgnął w I półroczu 2023 roku aż 60 procent. Liczby mówią same za siebie – chcemy inwestować w przyjazne środowisku źródła ogrzewania domów! Nie da się jednak ukryć, że aby pompa ciepła była nie tylko ekologiczna, ale też dobrze dopasowana do potrzeb, trzeba odpowiednio się przygotować do jej zakupu.

Jak działa pompa ciepła? Czyli wybór odpowiedniego typu pompy

Zacznijmy od podstaw, a więc krótkiego objaśnienia, jak działa pompa ciepła. Tak, ma to znaczenie dla samej inwestycji. Istnieje bowiem kilka rodzajów tych urządzeń i różnią się one źródłem pozyskiwania energii cieplnej, a tym samym – budową oraz metodą instalacji. A w efekcie – kosztami przyłączenia pompy ciepła. Jak zatem działa każdy z jej typów?

  • Powietrzna pompa ciepła – (inaczej: pompa ciepła typu powietrze-woda) pozyskuje energię cieplną z powietrza atmosferycznego. Zasysa powietrze do parownika przy pomocy wentylatora, gdzie czynnik chłodniczy odbiera energię cieplną, po czym kolejne elementy pompy przekazują ją do domowej instalacji grzewczej.

Ten rodzaj pomp występuje w dwóch wersjach układu: monoblok lub split. Monobloki składają się z pojedynczej jednostki montowanej na zewnątrz budynku, w niewielkiej odległości od elewacji, która zostaje podłączona co stacji hydraulicznej albo centrali grzewczej budynku. Z kolei pompa ciepła typu split składa się z dwóch modułów: zewnętrznego i wewnętrznego. Ten pierwszy montuje się tak jak pompę monoblok, a wewnętrzny – z drugiej strony ściany. Jednostki zostają ze sobą połączone, by mogły współpracować.

  • Gruntowa pompa ciepła – pobiera energię cieplną z gruntu. Wykorzystuje w tym celu wymiennik gruntowy, który musi być zamontowany pod ziemią. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia odwiertów w gruncie lub w skale macierzystej. W związku z tym ten rodzaj pomp jest polecany osobom, które dopiero planują budowę domu lub są przygotowane na „cięższe” prace. Instalacja podziemna jest połączona z jednostką pompy ciepła montowaną na elewacji, która z kolei zostaje podłączona do instalacji grzewczej budynku.
  • Wodna pompa ciepła – pobiera energię cieplną z wody gruntowej. Do pracy potrzebuje montażu dwóch studni: czerpnej oraz zrzutowej. Pompa ciepła czerpie wodę z pierwszej studni, a następnie pobiera z niej ciepło i oddaje schłodzoną wodę do studni zrzutowej, a pozyskaną energię przekazuje do instalacji grzewczej budynku. Podobnie jak gruntowa pompa ciepła, wodna również wymaga przeprowadzenia sporych prac podziemnych, w związku z czym jest wybierana raczej przez osoby, które dopiero budują dom.

Ile kosztuje pompa ciepła? Jak sfinansować inwestycję?

Nie da się ukryć, że inwestycja w pompę ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Najchętniej wybierane (przede wszystkim ze względu na nieskomplikowany montaż) urządzenia powietrzne kosztują, włącznie z tzw. robocizną, około 20-50 tysięcy zł, zależnie od potrzeb energetycznych budynku. To sporo, ale mniej niż w przypadku pomp gruntowych oraz wodnych, przy których już sama instalacja wiąże się ze znacznie większym wydatkiem. Jednak wciąż jest to dość wysoka suma – nie każdy dysponuje taką gotówką.

Można jednak uzyskać wygodne finansowanie nawet do 100 proc. inwestycji w postaci kredytu, bez konieczności wkładu własnego. Taką możliwość oferuje Orange Energia, dostawca zielonej energii oraz fotowoltaiki i pomp ciepła, który współpracuje z największymi bankami w Polsce. Nie tylko pomaga w uzyskaniu kredytu, ale również oferuje dostawę i montaż powietrznej pompy ciepła, a także pomoc w dobraniu urządzenia do potrzeb budynku, cieszysz się zatem kompleksową obsługą.

Reklama

Orange Energia oferuje profesjonalny dobór pompy ciepła, gwarantując uzyskanie oczekiwanego komfortu ogrzewania domu oraz instalację zgodną z aktualnymi wymogami prawnymi. Firma oferuje urządzenia renomowanych producentów, zapewniając tym samym niezawodność i bezawaryjność instalacji. Ponadto, wybierając ofertę Pomp Ciepła od Orange Energia klienci zyskują 7-letni okres gwarancji na urządzenie oraz możliwość zdalnej opieki serwisowej przez cały okres gwarancji.

Orange Energia to również atrakcyjne rozliczenie energii z instalacji fotowoltaicznej i Wirtualny Magazyn Energii w cenie abonamentu. Zgromadzona w nim energia nie przepada po 12 miesiącach, lecz możesz ją wykorzystać przez całe 4 lata umowy – to jedyne takie rozwiązanie na rynku. Połączenie pompy ciepła z ofertą Fotowoltaiki od Orange oraz rozliczeniem Orange Energia Net-billing 1:1 jest zatem najkorzystniejszym rozwiązaniem. Za sprawą Orange Energia Net-billing 1:1 energię z własnej instalacji fotowoltaicznej wykorzystasz do zasilenia pompy ciepła – również wieczorami i zimą. Dzięki temu zredukujesz koszty ogrzewania o prawie 100%.

Pamiętaj również, że możesz skorzystać z dotacji rządowych, dzięki którym obniżysz wartość inwestycji początkowej. Do najpopularniejszych programów należą:

  • Program Czyste Powietrze, w którym dofinansowanie może wynosić do 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania, do 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, a ponadto 1200 zł na audyt energetyczny dla wszystkich poziomów poza limitami;
  • program Mój Prąd – w przypadku pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej dotacja może wynosić do 19,4 tys. zł, dla pomp powietrze/woda – do 12,6 tys. zł; z kolei dla pomp powietrze/powietrze – do 4,4 tys. zł. Dla najszerszej inwestycji kwota może wynieść max. 58 tys. zł;
  • ulga termomodernizacyjna – w ramach ulgi termomodernizacyjnej istnieje możliwość odliczenia kosztów związanych z instalacją pompy ciepła od podatku. To kolejny sposób na dofinansowanie do zakupu pompy ciepła do swojego domu – maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł.

Artykuł sponsorowany

Źródła:

https://www.orange.pl/view/energia#pompy-ciepla

https://czystepowietrze.gov.pl/


https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/moj-prad-50-dotacje-do-pomp-ciepla-i-fotowoltaiki

https://pieniadze.rp.pl/inwestycje-w-domu/art38081901-ulga-termomodernizacyjna-jak-rozliczyc-pompe-ciepla-i-fotowoltaike-w-pit