Wszystko, co musisz wiedzieć o tranzystorach

Uznany za przydatny w tworzeniu przełącznika elektrycznego, tranzystor jest elementem półprzewodnikowym, który ma specyficzne właściwości. Czym jest tranzystor i jakie są jego główne rodzaje, a także ich przydatność, dowiesz się w tym artykule.

Co to jest tranzystor?

Tranzystor jest elementem półprzewodnikowym, który posiada trzy warstwy trzy zaciski i dwa złącza. Służy do wzmocnienia sygnału elektrycznego lub do wykonania przełącznika elektrycznego i jest zwykle wykonany w celu rozprowadzenia większej ilości prądu za pomocą małego elementu. 

Nazwa „tranzystor” wynika ze znaczenia dwóch terminów, z których się składa, a mianowicie „przeniesienie rezystora”. Innymi słowy, opór wewnętrzny tranzystora przenosi się z jednej wartości na drugą, w zależności od przyłożonego do niego napięcia bias. W ten sposób powstaje rezystor transferowy, czyli tak zwany tranzystor. 

Tranzystory unipolarne i tranzystory bipolarne

Ponieważ istnieją tylko dwa rodzaje półprzewodników, istnieją również dwa rodzaje tranzystorów. Są to tranzystory unipolarne i tranzystory bipolarne, a te dwie kategorie różnią się podstawową funkcjonalnością. Na stronie https://www.tme.eu/pl/katalog/tranzystory_112825/ znajdziesz zarówno informacje o dwóch kategoriach tranzystorów, jak i produkty potrzebne do tworzenia projektów. 

Pierwsza kategoria, tranzystory unipolarne, obejmuje kategorię tranzystorów, w których prąd elektryczny przepływa przez jeden rodzaj ładunku.

Tranzystory bipolarne to elementy półprzewodnikowe, w których prąd elektryczny płynie dzięki elektronom, przy czym oba te elementy są obecne jednocześnie. W ten sposób oba ładunki biorą udział w przewodzeniu prądu w tym samym czasie. Tranzystory bipolarne mogą być również tranzystorami NPN oraz tranzystorami PNP. 

Gdzie kupić tranzystory unipolarne i bipolarne

W ofercie sklepu tme.eu znajdą Państwo szeroki wybór tranzystorów. Tranzystory jednobiegunowe z kanałem N, z kanałem P, tranzystory wielokanałowe czy moduły tranzystorowe, proste tranzystory bipolarne, tranzystory Darligntona czy tranzystory komplementarne, a także tranzystory IGBT, moduły IGBT czy tranzystory jednozłączowe znajdą Państwo w ofercie naszego sklepu. Możesz również wybrać dowolne, wysokiej jakości elementy elektroniczne, które znajdziesz w szerokiej gamie ponad 500 000 dostępnych produktów.