Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu prostaty

Prostata u mężczyzn stanowi niewielki gruczoł, który znajduje się pod pęcherzem moczowym. Mimo niewielkich rozmiarów pełni bardzo wiele istotnych funkcji i wymaga regularnego badania zwłaszcza po ukończeniu 40. roku życia. Regularne badanie prostaty pozwala na wczesnym etapie wykryć wiele chorób, które nieleczone mogą się rozwijać i prowadzić do rozwoju wielu bardzo poważnych schorzeń, w tym nowotworów. Na szczęście samo badanie nie jest bolesne i czasochłonne. Przedstawiamy wszystko, co trzeba wiedzieć na temat badania prostaty, aby prawidłowo zadbać o zdrowie.

Kto powinien wybrać się na badanie prostaty?

Badanie prostaty jest szczególną formą profilaktyki dla mężczyzn, którym zależy na zachowaniu zdrowia i świetnego samopoczucia. Wykonane przez wykwalifikowanych specjalistów przebiega bezboleśnie i pozwala wykryć wiele popularnych chorób i schorzeń. Jest polecane w szczególności dla kilku grup mężczyzn.Pierwsza grupa to osoby w wieku 40-49 lat. Jest to czas, w którym szczególnie o prostatę powinni zadbać mężczyźni z grupy ryzyka. Należą do tej grupy osoby, które miały w rodzinie przypadki raka prostaty. Wczesne rozpoczęcie profilaktyki umożliwia wykrycie ewentualnych zmian chorobowych na wczesnym etapie i natychmiastowe przeciwdziałanie schorzeniom.W drugiej grupie znajdują się mężczyźni w przedziale wiekowym 50-69 lat. W tym wieku profilaktyczne badania należy wykonywać regularnie. Zalecane jest badanie prostaty z krwi co 2-4 lata. Systematyczne kontrole pozwalają zachować świetny stan zdrowia i szybko rozpoznać ewentualne problemy z prostatą, które mogą być początkiem wielu poważniejszych chorób. Lekarze w zależności od uzyskanych wyników mogą również zlecić dodatkowe kontrole, dzięki którym uda się dokładniej zweryfikować stan zdrowia pacjenta.Ostatnią grupą są mężczyźni po 70. roku życia, którzy powinni kontynuować regularne badania. Częstotliwość w tej grupie dobiera lekarz na podstawie uzyskanych wyników oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Najczęściej jednak badania z krwi są przeprowadzane co 2 lata.Mężczyźni chcący zdecydować się na badanie wydzieliny gruczołu krokowego mogą skorzystać z oferty dostępnej na stronie: https://polmed.pl/badania/mezczyzna/diagnostyka-prostaty/. Centrum Medyczne POLMED oferuje szeroki zakres badań urologicznych dla mężczyzn, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie.

Jak wygląda badanie prostaty?

Gruczoł krokowy może być badany na wiele sposobów. Dokładna metoda jest uzależniona od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, dolegliwości oraz ewentualnych czynników genetycznych. Najpopularniejsze sposoby przeprowadzania diagnostyki to:

Reklama

  • Badanie PSA (prostate specific antygen) – polega na pobraniu próbki krwi, która następnie jest analizowana pod kątem poziomu PSA. Badanie jest nieinwazyjne i bardzo często wybierane w ramach profilaktyki. Pozwala na wykrycie ewentualnych zmian na wczesnym etapie. W przypadku nieprawidłowych wyników stanowi wstęp do dokładniejszej diagnostyki.
  • Badanie per rectum (BPR) – to jedna z najczęściej stosowanych metod w diagnostyce prostaty. Polega na włożeniu palca do odbytu w celu określenia wielkości, konsystencji i ewentualnych zmian prostaty. Cechuje się bardzo wysoką dokładnością i pozwala wykryć przerost prostaty oraz wiele innych zmian.
  • Biopsja prostaty – najdokładniejsze badanie, które jest przeprowadzane w przypadku podejrzeń raka prostaty. Opiera się o pobranie próbek prostaty, a następnie ich analizy pod mikroskopem. Biopsja opiera się o badanie USG prostaty i polega na delikatnym pobraniu próbek z różnych części gruczołu krokowego.

Czym objawiają się choroby prostaty?

Oprócz regularnych badań profilaktycznych należy również samodzielnie obserwować swój stan zdrowia. Wszelkie niepokojące objawy mogą świadczyć o powstawaniu zmian chorobowych, które wymagają natychmiastowej interwencji. Podjęcie leczenia na wczesnym etapie zwiększa szanse na całkowite zniwelowanie dolegliwości i cieszenie się doskonałym zdrowiem.Sygnałem ostrzegawczym sugerującym, że gruczoł krokowy nie pracuje prawidłowo jest bolesne oraz częste oddawanie moczu. Wszelkie problemy z oddawaniem moczu mogą być związane z łagodnym przerostem prostaty lub wystąpieniem nowotworu. Nawet na wczesnym etapie nie powinny być lekceważone i w razie zauważenia problemów najlepiej, jak najszybciej udać się po poradę u specjalisty. Wykonane przez lekarza badanie PSA lub badanie palcem (per rectum) pozwoli wykryć choroby prostaty i zastosować skuteczne leczenie.

Diagnostyka kluczem do wykrycia raka prostaty i pozostałych schorzeń

Regularna profilaktyka sprawia, że zdiagnozowanie chorób jest możliwe na bardzo wczesnym etapie. W efekcie znacząco rosną szanse na wyleczenie i powrót do normalnego funkcjonowania. Najczęstsze schorzenia związane z prostatą to:

  • Zapalenie prostaty – wywołuje ból w okolicy krocza i powoduje problemy z oddawaniem moczu. Nieleczone może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
  • Przerost prostaty – skutkuje problemami z oddawaniem moczu.
  • Rak prostaty – jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Prowadzi do poważnych problemów z oddawaniem moczu, a nawet występowaniem krwawienia. Wykryty na wczesnym etapie może być skutecznie leczony.

Reklama