Wskaźnik BMI – czy warto z niego korzystać?
W dzisiejszych czasach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracamy uwagę na nasze zdrowie, samopoczucie i kondycję fizyczną. Chcemy być w dobrej formie, dlatego nie stronimy od aktywności fizycznej i staramy się zdrowo odżywiać. BMI to wskaźnik masy ciała, obliczany przez porównanie wzrostu z wagą danej osoby. Czy warto się nim sugerować?
BMI, czyli Body Mass Index to wskaźnik opracowany przez belgijskiego statystyka, Adolfa Queteleta w 1832 roku. Od tego czasu granice norm dla kobiet i mężczyzn zostały przesunięte, a poza niedowagą, prawidłową wagą i nadwagą, wyróżniono jeszcze 3 stopnie otyłości. Jeśli chcesz szybko obliczyć, BMI możesz skorzystać z kalkulatora BMI dostępnego na stronie budujmase.pl. Jak należy interpretować wyniki?
O czym mówi nam wskaźnik BMI?
Choć wskaźnik BMI nie jest w stanie zastąpić nam kompleksowego badania lekarskiego, to jednak warto znać jego wartość, aby wiedzieć, czy nasza waga jest prawidłowa. Normy BMI i sposób ich interpretacji zostały ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia. W przypadku osób dorosłych stosuje się standardowe kategorie wagi, które są takie same dla mężczyzn i kobiet, niezależnie od tego, jaki typ sylwetki posiadają oraz ile mają lat. Wskaźnik BMI może przyjmować następujące wartości:
- niedowaga: poniżej 18,5,
- prawidłowa waga: 18,5 – 24,9,
- nadwaga: 25,0 – 29,9,
- otyłość I stopnia: 30 – 35,
- otyłość II stopnia: 30 – 40,
- otyłość III stopnia: od 40 wzwyż.
Wysokość wskaźnika BMI określa, czy Twoja waga jest prawidłowo oraz, jakie jest ryzyko wystąpienia u Ciebie poważnych chorób. Jeśli BMI jest w normie, oznacza to, że ryzyko jest mniejsze niż w przypadku osób z niedowagą lub nadwagą. Należy pamiętać, że wskaźnik BMI nie zawsze jest wiarygodny, ponieważ nie bierze pod uwagę innych zmiennych, które wpływają na naszą wagę i stan zdrowia. Są to na przykład: rozbudowana tkanka mięśniowa, ilość tkanki tłuszczowej, która zmienia się wraz z wiekiem, okres dorastania, okres ciąży oraz odchylenia od normy spowodowane przebytymi operacjami.
Wskaźnik BMI a stan zdrowia
Wskaźnik BMI jest często wykorzystywany do mierzenia postępów w trakcie odchudzania. Nie należy go jednak traktować jako jedyny wyznacznik stanu zdrowia. BMI informuje nas jedynie o tym, jakie jest stosunek naszej wagi ciała do wzrostu oraz, czy ten wynik mieści się w ogólnoprzyjętych normach.
Może się jednak okazać, że osoba z prawidłową masą ciała ma zbyt wysoką zawartość tkanki tłuszczowej. Często również zdarza się, że osoby z rozbudowaną masą mięśniową mają za wysokie BMI. W takim wypadku warto wykonać analizę składu ciała i na tej podstawie planować dietę bądź aktywność fizyczną.
BMI to wskaźnik, który warto mieć pod kontrolą, szczególnie jeśli intensywnie się odchudzasz lub przygotowujesz do zawodów sportowych. Zarówno za niskie, jak i za wysokie wartości powinny skłonić Cię do wykonania kompleksowych badań lekarskich i wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że poza wskaźnikiem BMI warto też kontrolować skład ciała.