Żelazo to bardzo ważny składnik mineralny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest niezbędne w procesie transportu tlenu do wszystkich tkanek w ciele. Na tym nie kończy się jednak jego rola. Aby ocenić poziom żelaza, przeprowadza się badanie z krwi. Sprawdź, kiedy jest ono wskazane.
Badanie żelaza w organizmie
Żelazo to kluczowy element syntezy hemoglobiny, czyli białka obecnego w czerwonych krwinkach. To dzięki niemu czerwone krwinki mogą transportować tlen z płuc do tkanek całego organizmu. Pierwiastek ten znajduje się w części enzymów biorących udział w licznych procesach komórkowych. Nadaje też odpowiedni kolor krwi. Zarówno nadmiar, jak i niedobór żelaza eksperci uważają za niepożądany stan. Badanie żelaza w surowicy przeprowadza się, aby rozpoznać przyczynę stojącą za zaburzeniami jego poziomu. Szczegółowe informacje na temat tego testu diagnostycznego znajdziesz tutaj – https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/badania/zelazo-badanie-krwi.
Wskazania do pomiaru żelaza
Badanie żelaza we krwi powinno się wykonać w przypadku występowania objawów sugerujących niedobór tego pierwiastka. Eksperci wymieniają wśród nich zwłaszcza:
Reklama
- przyspieszoną pracę serca (tachykardię),
- uogólnione pogorszenie samopoczucia,
- bladość skóry i błon śluzowych,
- wzmożone wypadanie włosów,
- nadmierną senność w ciągu dnia,
- łatwą męczliwość i uczucie duszności po wysiłku,
- bóle i zawroty głowy.
Nadmiar żelaza we krwi zdarza się rzadko. Świadczą o nim:
- przewlekłe zmęczenie,
- powtarzające się stany podgorączkowe,
- sucha skóra,
- brak energii,
- trudności w gojeniu się ran,
- zaburzenia miesiączkowania,
- trudności w wysypianiu się,
- rozdwajanie się paznokci,
- bóle stawowe.
Możliwe przyczyny nieprawidłowego poziomu żelaza
Jedną z głównych przyczyn zbyt niskiego poziomu żelaza we krwi jest niedostateczna podaż tego składnika razem z pokarmem. Do niedoboru żelaza doprowadzić mogą przedłużające się krwawienia (np. z wrzodów przewodu pokarmowego) lub krótka i intensywna utrata krwi (np. na skutek rozległego urazu). Nieprawidłowe stężenie żelaza może być konsekwencją chorób układu pokarmowego, które zaburzają przyswajanie tego pierwiastka. Niedobór żelaza okazać się może również skutkiem ubocznym farmakoterapii (np. przewlekłego przyjmowania inhibitorów pompy protonowej).
Nadmiar żelaza w organizmie to rzadkość. Stan ten może być efektem wielokrotnego przetaczania krwi podczas zabiegów chirurgicznych. Doprowadzić może do niego nadmierna podaż żelaza w diecie i nieprawidłowa suplementacja preparatów zawierających żelazo. Zbyt wysoki poziom żelaza to objaw hemochromatozy. To choroba genetyczna charakteryzująca się nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego. Możliwe są też hemochromatozy wtórne, za które odpowiadają schorzenia powodujące spichrzanie żelaza. Zbyt wysoki poziom tego pierwiastka obserwowany może być w przebiegu takich chorób przewlekłych, jak niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, cukrzyca, niedokrwistość czy choroba alkoholowa.