Reklama

Wojsko stacjonujące w Dubiczach Cerkiewnych przenosi się z sali gimnastycznej do kontenerowych koszar

O zmianie lokalizacji wojskowych poinformował podczas środowej (13.09) konferencji prasowej Wiceminister Obrony Narodowej Michał Wiśniewski. W spotkaniu wziął udział także marszałek województwa Artur Kosicki.


Jak wyjaśnił wójt gminy Dubicze Cerkiewne Leon Małaszewski, część żołnierzy stacjonujących w Dubiczach Cerkiewnych na okres wakacji zakwaterowano odpłatnie m.in. w sali gimnastycznej miejscowej szkoły podstawowej. Podpisano odpowiednie umowy. Teraz, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego i udostępnieniem koszar kontenerowych, żołnierze są przenoszeni właśnie tam. I jak zapewniał wójt, sala będzie dostępna dla uczniów już niebawem.

– To był tylko najem w czasie, kiedy nikt z tej sali nie korzystał, ale było to korzystne dla gminy, a szczególnie dla szkoły. Bo pieniądze z najmu zaplanowaliśmy przeznaczyć na budowę placu zabaw – mówił wójt.

Podkreślił też, że mieszkańcy Dubicz Cerkiewnych nie mają problemu z akceptacją wojskowych w swoim otoczeniu.

Jak podkreślał marszałek Kosicki, „żołnierze stacjonujący tu w pobliżu granicy nie są na wakacjach”.

– To wojsko broni naszych granic, granic kraju i Europy. Ono jest tu potrzebne dla naszego bezpieczeństwa i bezmyślnością są próby skłócenia lokalnej społeczności z wojskiem. Zagrożenie jest poważne i wszyscy powinni to zrozumieć – powiedział.

Zwrócił się też z apelem do mediów, aby nie wykorzystywać wojska w kampanii wyborczej.

– Dajcie żołnierzom działać – dodał.

Aneta Kursa/Monika Pańko
red: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama