Reklama

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego świętowały swoje ćwierć wieku

„25 lat w służbie bezpieczeństwa w ruchu drogowym” - pod takim hasłem w piątek, 8 września, w Łomży swój jubileusz obchodziły Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) z województwa podlaskiego. Honory gospodarza wydarzenia pełnił wicemarszałek Marek Olbryś, który w zarządzie województwa ma pieczę nad pracą WORD-ów oraz Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a wspólnie z nim dyrektorzy: Mirosław Oliferuk z Łomży, Przemysław Sarosiek z Białegostoku i Grzegorz Wilczyński z Suwałk.


– Myślę, że jest się czym pochwalić. Jako województwo w okresie tych 25 lat stworzyliśmy warunki dla rozszerzenia i poprawiania jakości egzaminowania kierowców za sprawą materialnej bazy WORD-ów, a przede wszystkim kwalifikacji kadry egzaminacyjnej oraz prowadzenia działań promujących bezpieczeństwo. Zadaniem samorządu województwa jest budowa dobrych, bezpiecznych, dobrze oznakowanych dróg, ale też edukacja dotycząca przestrzegania przepisów czy eliminowania brawury za kierownicą. Mamy ambitny plan: do 2030 roku zero wypadków śmiertelnych na drogach krajowych wojewódzkich i powiatowych. Zapraszam obecnych tu dziś przyjaciół i sprzymierzeńców do podejmowanych w związku z tym działań – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Przekazał też podziękowania dla wszystkich, którzy biorą udział w systemie kształcenia i jak najlepszego przygotowania kierowców, czyli całego środowiska egzaminatorów, ośrodków szkolenia, instytucji takich jak Policja czy Inspekcja Transportu Drogowego, placówek edukacyjnych i społecznych organizacji.

Wicemarszałek Marek Olbryś na scenie ustawionej na placu łomżyńskiego WORD pojawiał się jeszcze kilkukrotnie. Wraz z grupą innych osób otrzymał z rąk wiceministra obrony Michała Wiśniewskiego odznakę „Zasłużony dla Transportu Rzeczpospolitej Polskiej”. Sam z kolei wręczał podziękowania i gratulacje pierwszemu marszałkowi Sławomirowi Zgrzywie, zasłużonym pracownikom WORD-ów oraz przedstawicielom licznych ośrodków szkolenia kierowców.

– Pięknie się to wszystko rozwinęło – mówił Sławomir Zgrzywa.

Już nie służbowo Marek Olbryś skorzystał także z okazji do krótkiej przejażdżki czerwonym ferrari po placu przeznaczonym do egzaminów. Do czarnego lamborghini wsiadł z kolei dyrektor łomżyńskiego szpitala Jarosław Pokoleńczuk. Okazja do zaliczenia jazdy na placu w „kultowych” bolidach, sprowadzonych specjalnie na tę okazję, skusiła zresztą tego dnia sporą grupę osób podchodzących do egzaminów na prawo jazdy.

Reklama

– Jeszcze nigdy w takim nie siedziałem. Robi wrażenie – przyznał wicemarszałek Marek Olbryś.

WORD-owskie uroczystości w Łomży rozpoczęła msza w Katedrze pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego, ordynariusza łomżyńskiego.

– Dziękujemy za tę piękną instytucję, która sprawia, że umiejętności kierowców są coraz bardziej doskonalone. Dziękujemy, bo to dzieło inteligencji, umiejętności i pracowitości służy doskonale tej ziemi, także w wymiarze ekonomicznym – podkreślał biskup Janusz Stepnowski.

Pozostała część jubileuszowym wydarzeń skoncentrowana została już w otoczeniu łomżyńskiego WORD, gdzie gości witał dyrektor Mirosław Oliferuk.

– Zaczynaliśmy od 1 lipca 1998 roku, a decyzję o powołaniu naszego ośrodka podejmował jeszcze ostatni wojewoda łomżyński Sławomir Zgrzywa, który kilka miesięcy później jako pierwszy marszałek podlaski przejmował ośrodki w Białymstoku, Łomży i Suwałkach pod skrzydła samorządu województwa. Tu w Łomży zaczynaliśmy praktycznie nawet bez własnych budynków, pojazdów egzaminacyjnych, a nawet krzeseł. Wszystko dzierżawiliśmy od Ligi Obrony Kraju. Pierwszy dzień naszych egzaminów,1 lipca 1998, to 50 osób (w Białymstoku i Suwałkach było znacznie więcej), obecnie to 300 – 350 zdających. To pokazuje skalę zmian. Mieliśmy w okresie tych lat kilka kamieni milowych poczynając od zakupu terenu przez modernizację i budowę niezbędnych obiektów oraz unowocześnianie wyposażenia. Wszystko wypracowaliśmy sami – opowiadał Mirosław Oliferuk.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama