Reklama

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS – finał

Celem olimpiady jest poszerzanie wśród młodzieży wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorób przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

– Życzę wam, żebyście pozostali przy tych zainteresowaniach, bo zdrowie publiczne, medycyna, wszystko to, co związane z naukami o zdrowiu, to niekończąca się przygoda, a ja liczę na to, że będziecie państwo rozwijać się w tym zakresie na poziomie szkolnym, studenckim i w przyszłości zawodowym – mówił Dominik Maślach, dziękując uczniom za udział w olimpiadzie.

Etap wojewódzki to finał całej olimpiady. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół średnich, którzy okazali się najlepsi podczas dwóch wcześniejszych etapów: szkolnego i powiatowego. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 28 pytań zamkniętych i dwa otwarte. Na wypełnienie testu mieli 45 minut. Pytania dotyczyły m.in. pochodzenia, budowy i biologii wirusa HIV, patogenezy zakażeń HIV, drogi szerzenia się zakażeń HIV, czynników i okoliczności sprzyjających zakażeniu, a także innych chorób przenoszonych drogą płciową. Julia Marynicz – laureatka pierwszego miejsca zdobyła aż 31 punktów.

– Uważam, że bardzo ważne jest zdobywanie wiedzy na temat HIV i AIDS, ponieważ jest to problem, który może dotknąć każdego człowieka. Jest to niezależne od wieku, od płci, każdy może się zarazić, kto ma kontakt z materiałem zakaźnym – mówiła zwyciężczyni.

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o HIV-AIDS (7 of 9).jpg

HIV od lat jest głównym problemem zdrowia publicznego, dotyka miliony osób. W 2020 r. na świecie żyło blisko 38 mln osób z HIV, a 680 tys. zmarło z przyczyn związanych z HIV. W tym samym roku w Polsce zgłoszono 840 nowo wykrytych zakażeń HIV, 47 zachorowań na AIDS oraz 10 zgonów osób chorych na AIDS.

W Białymstoku bezpłatne i anonimowe testy na obecność HIV oraz poradnictwo przed- i potestowe można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Bema 2, lok. 010 w poniedziałki i środy, w godz. 15:00–17:30.

Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS organizowana jest cyklicznie od 2011 r. przy współpracy z: Wojewódzką Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną w Białymstoku, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Białymstoku, Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, Ośrodkiem Diagnostyczno-Badawczy Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku oraz Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi województwa podlaskiego.

Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Anna Augustynowicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama