Włącz światła!

Od wczoraj, zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym”, do końca lutego jeździmy na światłach przez cały dzień. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.
Portal bstok.pl przyłączył się do kampanii na rzecz wprowadzenia obowiązku jazdy na światłach przez cały rok.
W ciągu ostatnich piętnastu lat w wypadkach drogowych zginło w Polsce prawie 100 tysięcy osób, a obrażenia odniosło ponad 1 milion osób. Koszty tych zdarzeń to ponad 300 miliardów złotych.
Co 10 minut ktoś zostaje ranny w wypadku drogowym. Każdego dnia na drogach ginie 15 osób, a 165 zostaje rannych.
Najwięcej wypadków co roku ma miejsce w czerwcu, lipcu i w sierpniu czyli w okresie dobrej widoczności. Największe natężenie ruchu pojazdów w 2005 r. odnotowywano w godzinach popołudniowych i wczesnym wieczorem.
W ubiegłym roku najwięcej wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami wydarzyło się w godzinach 14.00 – 19.00 (13 636, co stanowi 34,4% wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących). W wyniku tych wypadków ranne zostały 18 053 osoby (33,9%), a śmierć poniosło 1 212 (28,6%) uczestników ruchu.
Okazuje się, że tak proste rozwiązanie jak jazda na światłach mijania przez cały rok także w dzień mogłaby poprawić te smutne statystyki.
www.swiatlacalyrok.org.pl
autor: T.K.

Reklama