Reklama

Wizyta dzieci z Tomska

W ramach międzynarodowego projektu „Razem dla edukacji” do Białegostoku przyjechały dzieci ze szkoły w syberyjskim Tomsku. Dziś odwiedziły m.in. Urząd Miejski. W kolejnych dniach grupa pojedzie do Supraśla i Warszawy.

W projekcie, realizowanym przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, współfinansowanym przez MEN, biorą udział szkoły z zagranicy, w których dzieci uczą się języka polskiego i innych przedmiotów w języku polskim. W ramach tegorocznej (3.) edycji tego przedsięwzięcia grupy uczniów z 52 szkół z różnych stron świata przyjeżdżają do placówek w Polsce. Zwiedzają nasz kraj i poznają swoich rówieśników z partnerskich szkół.

We wtorek (7 maja) do Szkoły Podstawowej nr 5 w Białymstoku przyjechały dzieci wraz z opiekunami z partnerskiej szkoły – gimnazjum nr 26 w Tomsku. W środę (8 maja) odwiedzili m.in. Urząd Miejski i spotkali się z zastępcą prezydenta Rafałem Rudnickim.

– Zawsze chętnie gościmy w naszym mieście Polaków mieszkających w syberyjskim Białymstoku. Cieszę, że przyjeżdża do nas młodzież, dla której taka wizyta to okazja do lepszego poznania języka polskiego, naszej kultury, historii i tradycji – mówi Rafał Rudnicki.

Białostocka Szkoła Podstawowa nr 5 współpracuje z gimnazjum w Tomsku, obok którego leży miejscowość Białystok, od ponad dziesięciu lat. Pierwsze kontakty placówki nawiązały w 2008 r.

W tym roku szkolnym SP nr 5 realizuje projekt „Syberyjski Białystok”. Jego celem jest przybliżenie uczniom syberyjskiego Białegostoku na podstawie filmów z serii „Oddech tajgi” oraz audycji radiowej A. Czarkowskiej „Daleki Białystok”. Uzupełnieniem audycji jest wystawa o historii i współczesności syberyjskiego Białegostoku. Szkoła włączyła się także do międzynarodowej akcji zbiórki środków na odbudowę spalonego kościoła na Syberii „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”.

W roku szkolnym 2018/19 szkoły włączają się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości poprzez realizację projektu edukacyjnego „Białystok – szlakiem dwóch miast w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę” w ramach konkursu „Rodzina Polonijna”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest połączenie dwóch odległych miejsc polskiego i syberyjskiego Białegostoku poprzez wymianę nauczycieli i budzenie historycznej świadomości wśród dzieci w obu wspólnotach.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama