Reklama

Wiwat maj, trzeci maj! – 232 lata temu uchwalono Konstytucję 3 Maja

Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki) spisana ustawa zasadnicza regulującą ustrój prawny państwa. Sejm Czteroletni uchwalił ją 3 maja 1791 roku. Jak co roku rocznicę tę świętowano w całej Polsce. Wydarzeń i imprez upamiętniających uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji nie zabrakło również w Podlaskiem. W białostockich uroczystościach rocznicowych wzięli udział m.in. marszałek Artur Kosicki i członek zarządu Wiesława Burnos i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.


Główne, wojewódzkie obchody święta odbyły się 3 maja (środa) na Rynku Kościuszki przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Tu z oficjalnymi przemówieniami wystąpili włodarze regionu i stolicy województwa.

Konstytucja 3 Maja – wzór dla reformatorów


Przypominając historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja przez Sejm Czteroletni, Artur Kosicki podkreślał, że to wydarzenie od zawsze w szczególny sposób łączy Polaków.

– Jest to wspaniały dowód na mądrość naszych przodków, którzy rozumiejąc potrzebę zmiany przestarzałego ustroju politycznego, stworzyli nowoczesną ustawę zasadniczą, stawiającą Polskę w gronie najbardziej światłych państw Europy i świata – mówił marszałek.

Zaznaczył również, że pomimo iż przez wiele lat naszej historii próbowano wymazać z pamięci narodu tę próbę naprawienia państwa, próbę jego ratowania, to ani zaborcom, ani okupantom, ani władzy komunistycznej w czasach Polski Ludowej nie udało się tego dokonać.

– Konstytucja 3 maja pozostaje wzorem do dziś dla reformatorów i wszystkich tych, którzy pragną państwa sprawiedliwego, silnego, niepodległego i dobrze funkcjonującego. Musimy o tym pamiętać i wyciągać wnioski z naszej historii – dodał Artur Kosicki.

Natomiast wojewoda Bohdan Paszkowski podkreślał, że 3 Maja jest dla Polaków przede wszystkim świętem symbolizującym niepodległość.

Główne uroczystości odbyły się z udziałem kombatantów, żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Podlaskiej Administracji Skarbowej, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Zakończył je Apel Pamięci i defilada wojskowa.

Wśród gości wojewódzkich obchodów byli również m.in.: metropolita białostocki abp Józef Guzdek, podlascy parlamentarzyści i samorządowcy. W uroczystości wzięły udział także setki białostoczan.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama