Wiosna to czas sportu dla dzieci i dorosłych

Wiosna to czas, kiedy nie tylko przyroda budzi się do życia. Większość osób po czasie zimowej stagnacji odczuwa przypływ energii do działania, a co za tym idzie – chęć rozpoczęcia przygody z aktywnością fizyczną. Wiosna to doskonały czas do tego, aby rozpocząć uprawianie wybranej dziedziny sportu bądź też powrócić do aktywności po zimie. Dlaczego warto zdecydować się na wiosenne treningi?

Jak aktywność fizyczna wiosną wpływa na zdrowie?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna ma naprawdę ogromne znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Dzięki niej można zmniejszyć ryzyko występowania różnego rodzaju chorób, poprawić swoje samopoczucie i jakość życia. W czasie treningu rusza produkcja endorfin – są to hormony szczęścia odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Śmiało można więc powiedzieć, że aktywność fizyczna wpływa nie tylko na ogólną kondycję organizmu, ale także – funkcjonowanie układu nerwowego i psychicznego.

Zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy chcą się zrelaksować, odprężyć i zniwelować stres, powinni po prostu zacząć się ruszać.

Ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają także na funkcjonowanie różnych układów ludzkiego organizmu, między innymi układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, nerwowego i pokarmowego.

Jakie aktywności fizyczne najczęściej uprawia się wiosną?

Dzieci i dorośli, którzy myślą o rozpoczęciu wiosennej aktywności, mają do wyboru naprawdę wiele różnego rodzaju dyscyplin. Oto najpopularniejsze z nich:

Reklama

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to coś, czym mogą zająć się praktycznie wszyscy, niezależnie od płci, kondycji, stanu zdrowia czy też wieku. Podczas gdy dorosłe osoby najczęściej korzystają z rowerów miejskich lub crossowych, najmłodsi chętnie sięgają po rowerki biegowe, które pozwalają wykształcać uczucie równowagi i wspierają naukę jazdy na rowerze w latach kolejnych.

Jazda na rowerze to dyscyplina, która łączy przyjemne z pożytecznym. Pozwala dotlenić organizm, zgubić zbędne kilogramy, a przy okazji – napawać oczy pięknem wiosennej przyrody. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie sezonu rowerowego po zimowych miesiącach.

Nordic walking

Jest to marsz, podczas którego osoba spacerująca wspiera się specjalnymi kijkami. To aktywność fizyczna przeznaczona dla osób w każdym wieku. Nordic walking angażuje do pracy mięśnie zarówno dolnej, jak i górnej części ciała. To aktywność fizyczna wręcz idealna dla osób z nadwagą bądź też otyłych – a to ze względu na stosunkowo niskie obciążenia stawów. Nordic walking w porównaniu do tradycyjnego spaceru pozwala spalić większą liczbę kalorii.

Jogging

Bieganie to jedna z najstarszych, a jednocześnie najpopularniejszych form aktywności ruchowej. Główną jej zaletą jest to, że nie potrzeba do niej żadnego sprzętu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie buty i ubrania, a następnie – wybrać interesującą trasę.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że treningi biegowe nie są przeznaczone dla wszystkich. Jogging nie jest zalecany w przypadku osób otyłych, borykających się z chorobami stawów oraz dolegliwościami ze strony serca i układu sercowo-naczyniowego. Osoby z przeciwwskazaniami do joggingu powinny rozważyć spokojne spacery, które nie obciążają organizmu.