Reklama

Wiersz o smażonym śledziu zwyciężył w konkursie dla podlaskich seniorów „Smaki” Kapliczka z Rudki w rejestrze zabytków 162. rocz…

Konkurs zorganizowały: Biuro Kultury UMWP w Białymstoku, Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski.

– Chcieliśmy, aby seniorzy w okresie Świąt Bożego Narodzenia przypomnieli sobie najpiękniejsze chwile. I to nam się udało. Na konkurs wpłynęły wspaniałe prace: wiersze, opowieści, wspomnienia, bardzo sentymentalne podróże w przeszłość – przyznała Agata Puchalska, dyrektor Biura Kultury i jurorka w konkursie.

Komisja miała niezwykle trudne zadanie. Nie było łatwo wyłonić zwycięzców, ponieważ wszystkie prace były bardzo ciekawe. Po długich obradach pierwsze miejsce jury przyznało Annie Anchimowicz z Białegostoku za wiersz „Wigilijne smaki mojego taty” i „Kurpiowski smakołyk”.

– Wygrana to dla mnie ogromna niespodzianka, zaszczyt i wzruszenie. Przypomniały mi się moje lata dziecięce. Ta potrawa wigilijna – śledź solony, smażony w cieście była u nas w domu od dawna. Pomagałam mamie ją przygotowywać – wspominała Anna Anchimowicz.

Drugie miejsce zajęła Irena Łupińska z miejscowości Rutki-Kossaki za wiersz „Z wizytą u babci”, a trzecie ex aequo: Teresa Barszczewska z Zawad za pracę „Lamieszka i zacierki na mleku” i Jadwiga Zgliszewska z Białegostoku za „Misterium wypieku makowca”.

– To nie tylko przepisy wigilijne, ale również smaki z całego naszego życia, smaki dzieciństwa. Była i zacierka, i śledź smażony w cieście, i kutia, i wiele, wiele innych. A co najważniejsze, tym wspaniałym przepisom towarzyszyły opowieści, jak nasi seniorzy spędzali dzieciństwo, jak wspaniałe wigilie były w domach wiejskich, u babci, dziadka. Ta część prac jest bardzo cenna – powiedziała Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej i jurorka w konkursie. – Dziękuję za tak cudowne opowieści.

Kolejna, trzecia jurorka, również podkreślała wyjątkowość nadesłanych prac.

– Chcieliśmy, aby seniorzy sięgnęli pamięcią daleko wstecz i przypomnieli sobie przed świętami smaki dzieciństwa. Zależało nam, aby nie był to sam przepis, ale opowieść związana z człowiekiem, miejscem, jakąś sytuacją. I takie prace otrzymaliśmy – mówiła Jolanta Wołągiewicz, przewodnicząca Rady Seniorów przy Marszałku, reprezentująca również Stowarzyszenie Szukamy Polski.

Zdobywczyni pierwszego miejsca otrzymała kosz prezentowy ze specjałami regionalnymi oraz e-book, pozostałe trzy laureatki kosze prezentowe. Nagrody ufundował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie Podlaski Senior.

Barbara Likowska-Matys
red.: Aneta Kursa
fot.: Piotr Babulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama