Reklama

Wielkie głosy cudownie zaśpiewały małym bohaterom z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci

„Aria Torreadora” z opery Carmen w wykonaniu Artura Rucińskiego, jednego z najsłynniejszych śpiewaków na świecie, „O sole mio” oraz wiele innych topowych utworów muzyki klasycznej usłyszała we wtorek publiczność wypełniająca po brzegi salę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wybitni artyści zaśpiewali przy akompaniamencie 50-osobowej orkiestry na rzecz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci prowadzonego przez Fundację „Pomóż Im”.

Podczas charytatywnego koncertu „Wielkie Głosy Małym Bohaterom z Białostockiego Hospicjum” wystąpili: Artur Ruciński (baryton), Remigiusz Łukomski (bas), Jacek Laszczkowski (tenor) oraz młode, utalentowane sopranistki – Ewelina Osowska i Gabriela Gołaszewska. Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadził występujący gościnnie Wojciech Semerau-Siemianowski. Koncert poprzedziła niezwykle ciepła część oficjalna, podczas której Fundacja „Pomóż Im” krótko opowiedziała o swojej misji, podopiecznych i ich rodzicach oraz podziękowała swoim darczyńcom.

– W domach naszych rodzin jest przede wszystkim miłość. Ogromne poświęcenie rodziców. Oni dźwigają najwięcej. Są dla swoich chorych dzieci rękami, gdy trzeba coś zrobić, ustami, gdy trzeba coś powiedzieć, oczami, gdy dziecko nie widzi, a uszami, gdy nie słyszy. My się w tę miłość wkomponowujemy. Podążamy za nimi tą drogą: zespół fundacji, wolontariusze i darczyńcy. Każdy daje od siebie, to co może dać – mówiła doktor Elżbieta Solarz, prezes Fundacji „Pomóż Im” i kierownik Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

– Sama w dzieciństwie miałam do czynienia z chorobami, śmiercią, z nieszczęściem. Teraz, jak tylko mogę, pomagam potrzebującym i wszystkich do tego zachęcam – dodała Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego, reprezentująca Urząd Marszałkowski, który był partnerem koncertu.

Fundacja podziękowała za wsparcie księgarni internetowej Tania Książka, Fundacji Białystok Biega, firmie Arsenal i fotografce Marcie Wojtal. Obdarowani zostali Aniołami Dobroczynności, specjalnie zaprojektowanymi statuetkami, które łączyły serce z fundacyjnego logo ze skrzydłami anioła.

– Jesteśmy tylko zwykłymi ludźmi. Pomagamy, bo na świecie jest bardzo wiele osób, które tego potrzebują. Związaliśmy się z Fundacją, mamy nadzieję, że w kolejnych latach nadal będziemy współpracować – mówili, dziękując za wyróżnienie, Agnieszka i Łukasz Kierus, właściciele Taniej Książki, od 2013 roku największego darczyńcy Fundacji „Pomóż Im”.

– Pamiętam, że, kiedy organizowaliśmy pierwsze biegi, usiadłem z żoną i powiedziałem: „Chciałbym zrobić imprezę, po której oddamy coś na jakiś dobry cel. Byłoby wspaniale, gdyby udało się zebrać tysiąc złotych.” Biegacze są niesłychanie pozytywnymi ludźmi i, okazało się, że bardzo chętnie uczestniczą w takich akcjach – mówił Grzegorz Kuczyński który wraz z żoną Agnieszką prowadzą Fundację Białystok Biega i od 5 lat organizuję Sztafetę Maratońską Electrum Ekiden, właśnie na rzecz podopiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

Widzowie byli zachwyceni. – Jeszcze teraz mam dreszcze – mówiła jedna z uczestniczek koncertu podczas przerwy.

Artyści porwali publiczność od pierwszego utworu, jakim była uwertura do „Zemsty Nietoperza” Johanna Strausa w wykonaniu orkiestry. Artur Ruciński otrzymywał owacje na stojąco po brawurowo zaśpiewanych ariach. Kapitalnie wypadła też z nim w duecie z opery „Don Giovanni” Gabriela Gołaszewska. Wielkim finałem było odśpiewanie przez całą piątkę „O sole mio”, oczywiście z bisem. Artyści dowcipnie bawili się z publicznością tańcząc w parach w czasie utworu.

– Nie spodziewałem się, że aż tak ten koncert się potoczy. Publiczność reagowała piorunująco – mówił Remigiusz Łukomski. Tak, jak pozostali śpiewacy i dyrygent, wystąpił charytatywnie.

Koncert był głównym wydarzeniem Miesiąca Dobroczynności organizowanego przez Fundację „Pomóż Im”. Jeszcze przez tydzień w kilkudziesięciu miejscach Białegostoku stoją fundacyjne puszki zachęcające do wsparcia Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Na potrzeby jego podopiecznych przeznaczony zostanie także cały dochód z koncertu i balu charytatywnego, który odbył się kilka dni wcześniej.

Reklama